Aneta Jadowska, „Trup na plaży” SQN 2018, Sarah A. Denzil, „Milczące dziecko”, Filia 2018 – recenzja, kalejdoskop

Jadowska, Trup na plaży, Denzil, Milczące dziecko - recenzja, kalejdoskopJadowska, Trup na plaży, Denzil, Milczące dziecko - recenzja, kalejdoskop

kalejdoskop#12 (KRYMINAŁ)

Dziś dwie książki, których autorki miksują kryminał z innymi gatunkami.

Jadowska, Trup na plaży, Denzil, Milczące dziecko - recenzja, kalejdoskopAneta Jadowska, „Trup na plaży” SQN 2018
Magda Garstka po śmierci rodziców wychowywała się u ciotki w Łodzi, chociaż miała jeszcze babkę (zagadka dlaczego nie trafiła do niej to jedna z tajemnic książki). Teraz, korzystając z zaproszenia wspomnianej babci, wyjeżdża na wakacje do Ustki, gdzie pomaga jej prowadzić pensjonat, a przy okazji dorabia sobie w lokalnej kawiarni. Gdy pewnego dnia natrafia na plaży na zwłoki mężczyzny rozpoczyna prywatne śledztwo, które ujawni nie tylko okoliczności śmierci denata, ale też stanie się okazją do wyjaśnienia tajemnicy zachowania babki z przeszłości i podjęcia decyzji o tym, czy zostać na stałe nad morzem.

Autorka (dotąd specjalizowała się raczej w fantastyce) nie tylko sprawnie zbudowała kryminalną fabułę, która porusza ważny problem społeczny, ale też umiejętnie połączyła ją z rozterkami głównej bohaterki dotyczącymi życiowej przyszłości i elementami lżejszej komedii obyczajowej zachowując odpowiedni balans między tymi nastrojami i konwencjami. Jeśli dodać do tego bardzo sprawne pióro otrzymujemy bezpretensjonalną i udaną propozycję dla miłośników miksu powieści obyczajowej i kryminału. Będą kontynuacje.

Jadowska, Trup na plaży, Denzil, Milczące dziecko - recenzja, kalejdoskopSarah A. Denzil, „Milczące dziecko”, Filia 2018
Brytyjka łączy wątek suspensowy z opowieścią psychologiczno-obyczajową.
Dziesięć lat przed zawiązaniem akcji główna bohaterka, jako młoda matka, przeżyła traumę, gdy jej sześcioletni synek, wymknąwszy się ze szkoły w czasie powodzi, zaginął, a wszystko wskazywało na to, że utonął w rzece. Przeżywszy rozpad ówczesnego związku i tragiczną śmierć rodziców, związała się ze swoim byłym nauczycielem i jest szansa, że życiowe sztormy ma już za sobą, tym bardziej, że właśnie zbliża się moment narodzin jej drugiego dziecka. I wtedy na leśnej drodze zostaje odnaleziony niemal nagi, utykający nastolatek, który okazuje się być zaginionym synem. Chłopak nosi ślady seksualnego wykorzystywania i wieloletniego uwięzienia. Problem w tym, że milczy.
Droga do prawdy o losach syna wstrząśnie oczywiście życiem bohaterki i ujawni tajemnice najbliższych, a całość znajdzie finał w potrójnym zwrocie akcji w dramatycznym zakończeniu.
Książka adresowana raczej do czytelników pozycji z gatunku opowieści o cierpiących dzieciach i traumie rodziców, którzy utracili potomstwo – bo wątek suspensowy, jakkolwiek istotny, jest mocno przewidywalny, a na pierwszy plan wysuwa się głównie pod koniec. Jest trochę dłużyzn i stylistycznych niedoróbek, ale miłośnikom obyczajówek z dreszczykiem (a pod koniec z dreszczem) może się spodobać.
PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz