„24 godziny. Coś się dzieje na budowie”, Teckentrup // „Gdzie jest słoń”,„Rozgwiazdo, gdzie jesteś?”, Barroux // „O rety! Przyroda świata”, Samojlik // „Gdzie się chowa śnieżna sowa?”, Kearney, Claybourne – recenzje, kalejdoskop

24 godziny. Coś się dzieje na budowie, Teckentrup - recenzjaGdzie jest słoń, Barroux - recenzjaRozgwiazdo, gdzie jesteś?, Barroux - recenzjaO rety! Przyroda świata, Samojlik - recenzjaKearney, Claybourne,Gdzie się chowa śnieżna sowa? - recenzja

kalejdoskop#13 (dla tych, co lubią szukać)

W dzisiejszym kalejdoskopie kilka “szukanek” dla odbiorców w różnym wieku, w różnych graficznych stylach, różnych autorów – wszystkie łączy pomysłowość i świetne ilustracje.

Najpierw coś dla najmłodszych:

24 godziny. Coś się dzieje na budowie, Teckentrup - recenzjaaBritta Teckentrup, „24 godziny. Coś się dzieje na budowie”,
Prószyński i S-ka 2018, Wiek 3+
Na kolejnych wielkoformatowych, kartonowych rozkładówkach obserwujemy pracę zantropomorfizowanych zwierząt przy budowie przedszkola i domu mieszkalnego. Autorka ukazuje jednak nie tylko rozmaite zajęcia robotników i inżynierów, ale wplata w budowlany pejzaż dwie historie – bohaterem pierwszej jest łobuzerski Borys Borsuk, który wprowadzi zamieszanie do poukładanej pracy budowlańców, druga to opowieść o przygotowaniach do zajęcia nowego mieszkania przez rodzinę Zająców. Na każdej z rozkładówek czytelnicy znajdą również cztery aktywizujące pytania, a na końcu tomiku rysunkowy wykaz głównych i pobocznych bohaterów.

Walory edukacyjne (nauka podstaw liczenia i odczytywania zegara, związków przyczynowo-skutkowych, wyrabianie spostrzegawczości, zachęta do snucia własnych opowieści) idą w parze z dopracowaną warstwą graficzną.

24 godziny. Coś się dzieje na budowie, Teckentrup - recenzja

24 godziny. Coś się dzieje na budowie, Teckentrup - recenzja               24 godziny. Coś się dzieje na budowie, Teckentrup - recenzja


Gdzie jest słoń, Barroux - recenzjaRozgwiazdo, gdzie jesteś?, Barroux - recenzja

Barroux, „Gdzie jest słoń”, „Rozgwiazdo, gdzie jesteś?”,
Dwukropek 2018, Wiek 3+
Dwie obrazkowe książeczki francuskiego ilustratora, malarza i autora tworzącego zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, który oprócz publikacji książkowych ma na koncie współpracę z gazetami i czasopismami (m. in. „NYT”, „Forbes”, „Wall Street Journal”).
W pierwszej z książeczek na kolejnych rozkładówkach poszukujemy ukrytych w lesie słonia, papugi i węża, obserwując jednocześnie jak ich naturalne siedlisko jest niszczone i ograniczane przez rozrastające się miasto. W końcu zwierzęta zostają zamknięte w zoo, z którego udaje im się w finale uwolnić i, niszcząc nieco nieprzyjazną miejscowość, wyruszyć ku nowym, zalesionym terenom.
W tomiku drugim schodzimy na dno morza w poszukiwaniu rozgwiazdy, meduzy i błazenka ukrywających się wśród ławicy ryb, która zostaje zdziesiątkowana przez zalegające na dnie coraz wyższe góry śmieci. W końcu do akcji wkracza wieloryb, który śmieci „dostarcza” do miasta, pozwalając odrodzić się morskiej faunie.

Świetne, utrzymane w łagodnych kolorach, ilustracje są nośnikiem doskonale poprowadzonej, spointowanej i spiętej klamrą opowieści z proekologicznym przesłaniem.

Gdzie jest słoń, Barroux - recenzja

Rozgwiazdo, gdzie jesteś?, Barroux - recenzja


Teraz dwie książeczki dla starszych czytelników. Obie wykorzystują konwencję “szukanki” nie tylko w celach rozrywkowych, ale również popularyzują wiedzę – tym razem przyrodniczą.

Samojlik, „O rety! Przyroda świata - recenzjaTomasz Samojlik, „O rety! Przyroda świata”, Multico 2018, Wiek 8+
Nowa książka pracownika naukowego Zakładu Badań Ssaków w Białowieży i znanego twórcy komiksów dla dzieci to propozycja utrzymana w takiej samej konwencji co „O rety! Przyroda” (2016), tyle że ukazująca faunę i florę świata (poprzednia była o Polsce).
Autor, wykorzystując swój znakomity i rozpoznawalny, trochę kreskówkowy, styl na dużych planszach prezentuje zwierzęta i rośliny żyjące w rozmaitych ekosystemach na całym świecie. Trasa, wyznaczona już na otwierającej tom mapie, wiedzie od Puszczy Białowieskiej przez Europę, Azję, Australię i Oceanię, Antarktydę, obie Ameryki aż na Arktykę.

Podobnie jak poprzednio solidna dawka wiedzy przyrodniczej (ciekawej również dla dorosłego) splata się z humorystycznymi scenkami i komentarzami zwierząt. Co ważne Samojlik nie poprzestaje na prezentacji rozmaitych gatunków – jego książka pokazuje różnorodność ekosystemów w obrębie jednego miejsca (piętra roślinności w górach), wzajemne zależności między organizmami (w tym łańcuch pokarmowy, o którym wiedzę autor przemyca z dużym taktem i humorem) i ewolucyjne sposoby przystosowania się do określonych warunków; sporo pisze też o zagrożonych gatunkach i ponownej ich introdukcji w niektórych miejscach. Podobnie jak poprzednio książeczka adresowana do dzieci w wieku mniej więcej 8-10 lat – młodsi do lektury powinni zasiąść z rodzicami.

Samojlik, „O rety! Przyroda świata - recenzja

Samojlik, „O rety! Przyroda świata - recenzja


Kearney, Claybourne,Gdzie się chowa śnieżna sowa? - recenzjailustracje: Brendan Kearney, tekst: Anna Claybourne,Gdzie się chowa śnieżna sowa?”, Nasza Księgarnia 2018, 5+

Na dużych, dwustronicowych ilustracjach autorzy prezentują najważniejsze środowiska przyrodnicze Ziemi i zamieszkującą je faunę. Zadaniem czytelnika jest odnalezienie na każdej z nich określonej liczby przedstawicieli wymienionych i opisanych w ciekawostkowej konwencji gatunków zwierząt; oczywiście pokrótce scharakteryzowane zostało również każde ze środowisk. Oprócz plansz, które stanowią główną atrakcję książki, znajdzie tu czytelnik również omówienie pojęcia habitatu i biomu, garść informacji o zwierzęcych rekordach, przyrodniczych skrajnościach (np. najwyższa góra-największa głębia), ekosystemie, wymarłych i zagrożonych gatunkach oraz systematyce. Tekst jest dość przystępny (chociaż młodszym czytelnikom przyda się czasem pomoc dorosłego), a rysunki to znakomita realizacja konwencji ambitnej kreskówki (najbardziej podobają mi się wielkie oczy;-)

Kearney, Claybourne,Gdzie się chowa śnieżna sowa? - recenzja

Kearney, Claybourne,Gdzie się chowa śnieżna sowa? - recenzja

 

Dodaj komentarz