„Wilczki”/ „Mysi domek, t. 5″ / „Złota rybka” (Wechterowicz) / “Zwariowane przygody Pana Brumma 3” – recenzja

Józef Wilkoń, Svenja Herrmann, Wilczki - recenzjaKarina Schaapman, Mysi domek. Sam i Julia w porcie - recenzjaPrzemysław Wechterowicz, ilustracje: Jakub Grochola, Złota rybka- recenzjaDaniel Napp, Zwariowane przygody pana Brumma 3 - recenzja

kalejdoskop#15 (myszy, wilczki, karp i niedźwiedź)

W dzisiejszym kalejdoskopie królują zwierzęta – ruszają w las, spełniają życzenia, czytają, rozbijają deskę ręką (albo raczej tego próbują), budują łódkę i biorą udział w wyścigu. Cztery różne fabuły, cztery różne nastroje – łączy je jakość i to, że mogą pomóc w nauce czytania.

Józef Wilkoń Svenja Herrmann Wilczki - recenzjatekst: Svenja Herrmann, ilustracje: Józef Wilkoń, „Wilczki”, Media Rodzina 2018, Wiek 5+
Wspólne dziełko niemieckiej poetki, autorki książek dla dzieci i młodzieży oraz redaktorki i polskiego mistrza ilustracji to prosta i piękna zarazem opowieść o pierwszej przygodzie czterech wilczków, które, prowadzone przez najodważniejszą siostrę, wyruszają na wyprawę do lasu, gdzie przeżywają serię inicjacyjnych przygód – m. in. po raz pierwszy przeglądają się w wodzie i, szukając czterech ukrytych w jeziorze bliźniaków, zaliczając przy okazji pierwszą kąpiel, głodne próbują zjeść jeża, co kończy się pierwszą lekcją asertywności, gubią się w lesie, by w końcu znaleźć drogę do domu, dzięki nawoływaniu mamy.
Oszczędny, zgrabny tekst niosą ilustracje Wilkonia, który, łącząc perfekcyjny warsztat i panowanie nad formą z eksperymentem, w którym główną rolę odgrywa przypadek (o czym świetnie opowiadał m.in. w swojej mówionej autobiografii „Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia”)  tworzy całość urzekającą klimatem, pięknie uwypuklającą emocje małych bohaterów i ruch oraz dwoistość natury szczeniąt, które potrafią być pocieszne i ujmujące, ale czasem do głosu dochodzi ich drapieżna natura.

 

Karina Schaapman, Mysi domek. Sam i Julia w porcie - recenzjKarina Schaapman, „Mysi domek. Sam i Julia w porcie”
Media Rodzina 2018, Wiek 4+
Autorka serii, której piątą część stanowi ta świetna książka, od dawna wznosi potężną, bardzo szczegółową makietę mysiego domostwa i okolic, w której umieszcza kolejne przygody jedynaczki Julii i pochodzącego z wielodzietnej rodziny Sama. Tym razem akcja przenosi się do portu (powstawał dwa lata). Sam i Julia wezmą tym razem udział w wyścigu „łajb maszkaronów” – własnoręcznie budowanych łódek, które muszą dowieźć do mety skrzynkę suchych ziaren kukurydzy. Przygotowując swój okręt odwiedzą warsztat szkutnika, powrozownię, kapitanat i portowy bar, podszkaląjąc się przy okazji (a z nimi mali czytelnicy) z okrętowego słownictwa i wiedzy. A w finale, chociaż nie wygrają, pokonani przez fizykę, zostaną nagrodzeni za determinację i wolę walki do końca.
Prosta opowieść podobnie jak tomy poprzednie została zilustrowana efektownymi, świetnie zakomponowanymi zdjęciami makiet i doskonale upozowanych w nich kukiełek. A ci, którzy chcieliby zobaczyć Mysi Domek na żywo powinni wybrać się do Biblioteki Publicznej w Amsterdamie.

Przemysław Wechterowicz, Jakub Grochola, Złota rybka- recenzjatekst: Przemysław Wechterowicz, ilustracje: Jakub Grochola, „Złota rybka” WAM 2018, Wiek 6+
Przewrotna trawestacja klasycznej bajki, bo Złotą rybką spełniającą życzenia jest tu karp mieszkający w bajorku na pustyni i spełniający (prawie) wszystkie życzenia odwiedzających go zwierząt – i tak np. krokodylowi funduje „melonik i batonik”, żyrafom legginsy we flamingi, małpom szaloną zabawę, surykatkom maskę konia, by „pogonić ptaka, który je straszy”. W finale, spełniając życzenie pewnego goryla, który marzy o przyjacielu, sam karp wchodzi w tę rolę, uwalniając się od chyba już zbyt uciążliwej roli uszczęśliwiacza wszystkich wokoło.
Przewrotną, nieco surrealistyczną przypowiastkę mistrza Wechterowicza wspierają kapitalne, zabawne, utrzymane w konwencji autorskiej kreskówki ilustracje twórcy komiksowego i wydawcy znanego już z serii „Amelia i Kuba” Rafała Kosika. Oprócz głównej opowiastki dostajemy rozgrywającą się w tle historyjkę budowania przez karpia znaku z prośbą, by „nie siorbać” z bajorka oraz masę drobniejszych dowcipów (np. główny bohater goli się rano, używając pianki do golenia „dla karpiowatych”). A całość to wyrafinowana aluzja wigilijna.

Daniel Napp, Zwariowane przygody pana Brumma 3 - recenzjaDaniel Napp, „Zwariowane przygody pana Brumma 3”, Bona 2018, Wiek 6+
Kolejny tomik przygód tytułowego, niezbyt lotnego, bardzo sympatycznego niedźwiedzia i asystującego mu w nich przyjaciela – złotej rybki o imieniu Kaszalot. Tomik jest część podserii, w której zamiast dłuższych historii dostajemy kilka króciutkich, dowcipnych i celnie pointowanych historyjek, niekiedy z podanym delikatnie przesłaniem, a zawsze odrobinę przewrotnych – pan Brumm przekona się m. in., że nie zawsze warto słuchać pochlebców, którzy przekonują, że z łatwością zrobimy coś, do czego zazwyczaj potrzeba długiego treningu (jak ma to miejsce w wypadku przepoławiania desek gołą dłonią w stylu karate), zrozumie, że lato to nie jest najlepsza pora na łyżwy i odbędzie dwie sesje niespiesznej (litera na godzinę) lektury. Bezpretensjonalna, doskonale wymyślona i zilustrowana literatura rozrywkowa z wyżej półki.

Dodaj komentarz