„Karmelek”, Marta Guśniowska, ilustracje: Robert Romanowicz – recenzja

Karmelek, Marta Guśniowska - wiek 2+, bajka rymowana, dla dzieci

O psie, który nie dawał szybko za wygraną

Karmelek to „malutki, wiejski kundelek” o sierści w kolorze palonego cukru. Marta Guśniowska w swojej rymowanej bajce nie przesadziła na szczęście ze słodyczą i daje czytelnikom kolejną opowieść, w której miesza humor z poważniejszymi tonami. Tym razem przewrotnie biorąc w obronę wszystkich pozornie niepotrzebnych, ucierając nosa zbyt pewnym siebie i chwaląc przyjaźń.

Karmelek, mieszkaniec „zagródki” pełnej zwierząt w „wioseczce na skraju lasu”, pędzi spokojne, dzięki naiwności, życie.

Ale pewnego dnia jego piłeczka potoczy się odrobinę za daleko, w pobliże krowy, która właśnie daje mleko. Mućka najpierw obsztorcuje pieska, a potem zada pytanie, które zburzy jego spokój.

Mleko wam daję – najlepsze w świecie (…)
Daję, jak każdy starym zwyczajem,
Że coś dać trzeba. A ty – co dajesz?

Karmelek będzie chciał oczywiście coś od siebie dać, najlepiej mleko jak krowa, ale szybko odkryje, że „nie ma kraników”. Ale, że “psy za wygraną szybko nie dają”, wyruszy w poszukiwaniu pomysłów do kolejnych zwierząt.

Karmelek, Marta Guśniowska - wiek 2+, bajka rymowana, dla dzieci

Ta epopeja skończy się terminowaniem u koguta, który łaskawie zgodzi się nauczyć pieska piać i pozwoli się raz zastąpić. Z fatalnym skutkiem, co o mały włos nie skończy się linczem i banicją.

Na szczęście zjawi się gospodarz, który wyjaśni psiakowi, że jest coś, w czym on, Karmelek, jest „najlepszy na świecie”.

Marta Guśniowska podaje krzepiącą i zabawną zarazem opowieść rymowanym dziesięciozgłoskowcem, z którym, poza kilkoma zbyt prostymi rymami i lekkimi ustępstwami stylistycznymi na rzecz regularności wiersza (jak np. podwójne zdrobnienie „mała wioseczka”) radzi sobie doskonale i daje narrację brzmiącą naturalnie, udanie zrymowaną i w dodatku świetnie zdającą egzamin głośnym czytaniu (sprawdzone!).

Karmelek, Marta Guśniowska - wiek 2+, bajka rymowana, dla dzieci

Na uwagę zasługują również udana zabawa słowem, pomysłowa i używana z dużym umiarem skatologia, nowoczesny język oraz ilustracje Roberta Romanowicza. Pogodne, ze świetnie dobranym kolorem, rysowane w świadomy sposób swobodną kreską, nawiązujące w świeży sposób do prac Tomasza Brody (zwłaszcza w ludzkich portretach).

„Karmelek” nie jest książką aż tak dobrą jak prezentowana u nas niedawno „Smacznego , proszę Wilka!”, ale potwierdza wysokiej klasy talent autorki.

Wiek 2+ (z rodzicem)

Marta Guśniowska, ilustracje: Robert Romanowicz, „Karmelek”, Tashka 2018, s. 56

Karmelek, Marta Guśniowska - wiek 2+, bajka rymowana, dla dzieci

O AUTORACH:

Marta Guśniowska – pisze dla dzieci i młodzieży,ma na koncie kilkadziesiąt sztuk wystawianych wielokrotnie w teatrach lalek, nie tylko w Polsce, kilka książek (m. in. “A niech to gęś kopnie”, wyróżniona w Konkursie IBBY na Książkę Roku w 2017 oraz “Smacznego, proszę, Wilka!”) i mnóstwo nagród i wyróżnień, w tym Brązowy Medal “Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, “Karmelek” ma swoją wersję sceniczną.

Robert Romanowicz (ilustracje) – architekt, malarz, scenograf oraz ilustrator; oprócz Marty Guśniowskiej współpracował m. in. z Maliną Prześlugą i Anną Stasiak

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz