Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami, Adam Rutherford – recenzja, antropologia, ewolucja

Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami, Adam Rutheford – recenzja, antropologia, ewolucja

Najdziwniejsze ze zwierząt

Autor „Krótkiej historii wszystkich ludzi” bierze tym razem na warsztat pewien paradoks. Chodzi o fakt, że człowiek należy do świata zwierząt, a jednocześnie jest istotą w nim wyjątkową. // Adam Rutherford, „Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami”

Przy okazji autor pokazuje w jaki sposób homo sapiens doszedł do swojej dzisiejszej ewolucyjnej pozycji. Opisuje też wszystko, co wciąż łączy nas z przyrodą.

Tom został podzielony na dwie główne części. W pierwszej autor porównuje nas do zwierząt i pokazuje podobieństwa. Pisze o używaniu narzędzi i ognia, wojnach, rolnictwie, modzie, seksie (bezpruderyjnie), przemocy. Część drugą zajmuje opowieść o tym, co u nas wyjątkowego pod względem genetycznym, anatomicznym i emocjonalnym oraz, właściwych już tylko ludziom, językowi i kulturze.

Rutherford ma świetne pióro, orientację w temacie (również najnowszych badaniach), a że potrafi znakomicie dobierać przykłady jego książkę czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem. Aby zaostrzyć apetyt – jedna intrygująca informacja.

Otóż okazuje się, że ognia celowo używają nie tylko ludzie, jak uważał chociażby Darwin. W Australii sokoły w czasie pożaru podnoszą płonące gałęzie i rzucają je na oddalone pola suchej trawy. Powodują pożar, wypłaszają żyjące tam zwierzęta i rozpoczynają polowanie.

Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami, Adam Rutheford – recenzja, antropologia, ewolucja

Adam Rutherford, „Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami” Prószyński i S-ka 2019, s. 288

O AUTORZE:

Adam Rutherford – brytyjski genetyk z tytułem doktora, popularyzator tej dziedziny wiedzy. Ma na koncie m. in. dekadę na stanowisku redaktora czasopisma „Nature”, artykuły pisane dla tegoż i „Guardiana”. Polskim czytelnikom znany jest z książki „Krótka historia wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli” (2017).

WARTO ZAJRZEĆ:  BLOG AUTORA, “HISTORIA EWOLUCJI”

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz