Gosia Kulik, Tomek Żarnecki, „Chore historie”, Kocur Bury 2017 – recenzja

Kulik, Żarnecki, Chore historie - recenzja

Wiedza zakaźna

To książka dla młodego odbiorcy, więc temat jest ryzykowny – czternaście najgroźniejszych w historii ludzkości chorób – ale duet Kulik-Żarnecki omija większość pułapek i, mimo że nieustannie mamy do czynienia z kasłaniem, wydzielinami i wysypkami, tworzy dziełko cieszące i oko, i mózg.

Grypa, odra, dżuma, ebola, cholera, trąd, ospa prawdziwa, AIDS, malaria, tyfus plamisty, gruźlica, żółta febra, polio i kiła – oto lista „bohaterów” tej książki. Każdemu z nich poświęcają autorzy kilka stron, na których tekst, rysunki i pomysłowa typografia tworzą spójną i przyjazną dla czytelnika całość, w której znalazło się miejsce dla objawów i przyczyn schorzenia, informacji o odmianach, profilaktyce i leczeniu.

Kulik, Żarnecki, Chore historie - recenzja

Sporo miejsca siłą rzeczy zajmują historia medycyny (tu np. informacja kto dostał nagrodę Nobla za zarażanie ludzi malarią*), dzieje rozmaitych epidemii (autorzy piszą m.in. o epidemii odry na Grenlandii w czasie której chorowali wszyscy jej mieszkańcy).

Kulik, Żarnecki, Chore historie - recenzja

Są też informacje na temat społecznej historii chorób (np. dotyczące funkcjonowania leprozoriów i związanych z nim wykluczeniem trędowatych), biogramy sławnych postaci cierpiących na omawiane przypadłości i wiele ciekawostek w różny sposób związanych z tematem głównym (skąd pochodzi nazwa odra, o przyczynę której z chorób stoczono pojedynek, w jaki sposób akcja szczepień przeciw polio pomogła wytropić bin Ladena).

Kulik, Żarnecki, Chore historie - recenzja

W ilustracjach wykorzystano najróżniejsze techniki – od dominującej, trochę komiksowej „czystej linii”, przez grę kolorem i plamą aż do kolażu – mają one w sobie trochę umowności (co pozwala ograć motywy skatologiczne bez epatowania obrzydliwością), a jednocześnie niosą duży ładunek emocjonalny oraz informacyjny. Tekst umiejętnie balansuje między podawaną lekko i w sposób klarowny wiedzą (nieznane pojęcia są tłumaczone, czytelnik dostaje garść informacji na temat mikrobiologii w ogóle) i anegdotą a nieco czarnym humorem (pojawia się np. żart z pewnym królem kanibali w roli głównej, którego poddani zza kadru informują, że przygotowali dla niego „barszcz z uszkami” ;-). Na uwagę zasługuje również typografia – pewna swoboda w tym zakresie nie tylko nie zaburza odbioru treści, ale, dzięki zastosowaniu systemu „strzałek” aktywizuje czytelnika.

Kulik, Żarnecki, Chore historie - recenzja

Oryginalna (zwłaszcza ze względu grafikę) i pożyteczna książka to przykład nowoczesnej pracy popularnonaukowej, a jednocześnie potwierdzenie słuszności obranej przez twórców już w poprzedniej pracy własnej artystycznej drogi.

* Julius Wagner-Jauregg, który odkrył, że gorączka malaryczna, na którą znano wówczas lekarstwo zabija krętki blade powodujące kiłę (wówczas nieuleczalną)

Wiek 11+

Kulik, Żarnecki, Chore historie - recenzja

O AUTORACH:

Gosia Kulik – absolwentka ASP w Katowicach, malarka, grafik, artystka książki, twórczyni komiksów

Tomek Żarnecki – wrocławski artysta – zajmował się m. in. projektowaniem plakatów, uczestniczył w projekcie “Podwodny Wrocław”

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz