Souto Labirynt komiks dla młodzieży

Labirynt, Thiago Souto, komiks dla młodzieży, wiek 14+, recenzja

Ukryta pod przygodowo-fantastycznym sztafażem opowieść o sile wyobraźni, utracie i poświęceniu. // Thiago Souto, „Labirynt”

Głównym bohaterem jest Góreck (to ślad fascynacji Brazylijskiego autora polskim kompozytorem Henrykiem Mikołajem Góreckim), przypominający superbohatera mieszkaniec fantastycznej krainy. Poznajemy go w momencie, gdy jego świat, kiedyś pełny kolorów i żywy, blednie, szarzeje i umiera. Dosłownie, bo Góreck jest ostatnim jego żywym mieszkańcem.

Labirynt, Thiago Souto - wiek 14+, recenzja

Szybko dowiadujemy się, że zagłada pojawiła się w krainie, gdy odszedł z niej towarzysz Góreck`a, kilkuletni Nico.

Historię ich wspólnych wypraw, w czasie których walczyli z potworami – w tym demonami ukrytymi w miejscu znanym jako „dom” – poznajemy z retrospekcji, ale w te fantastyczne opowieści wkradają się bardzo często motywy, które niemalże od początku każą podejrzewać, że przygody w fantastycznym świecie to tylko część opowieści.

Chłopiec często kaszle, niektóre potwory szydzą z niego w sposób właściwy raczej szkolnym chuliganom, a nie baśniowym maszkarom, a, gdy po wyczerpującej bitwie chłopiec jest ratowany przez tajemniczych magików, używają oni terminów medycznych właściwych sali operacyjnej.

Góreck podejmie oczywiście próbę rozwiązania zagadki umierającego świata i rusza mu na ratunek, co doprowadza do gorzkiego happyendu, bo za wiedzę o rzeczywistości przyjdzie mu zapłacić wysoką cenę.

Całość tomu zaś układa się w błyskotliwą, odwracającą bieguny fabularne, wariację na temat „Niekończącej się opowieści” Michaela Ende. Wśród inspiracji można jeszcze wymienić „Pinokia” i „Braci Lwie Serce”.

Labirynt, Thiago Souto - wiek 14+, recenzja

Świetny scenariusz – cieszy m. in. dobre tempo narracji, sporo, niebanalnych tajemnic, które czekają na czytelnika i sposób ich ujawniania – wspiera warstwa graficzna. Tu umiejętnie splatają się europejska, dbającą o szczegół i lekkość kreski szkoła rysunku z nadekspresyjnością japońskiej mangi, tworząc satysfakcjonującą całość. Warta uwagi i starszej młodzieży, i dorosłych miłośników fantasy z drugim dnem, w którym od baśniowego sztafażu ważniejsze są emocje bohaterów.

Labirynt, Thiago Souto - wiek 14+, recenzja

KOMIKS DLA MŁODZIEŻY W WIEKU 14+ I DOROSŁYCH / Thiago Souto, „Labirynt”, Mandioca 2019, s. 216

Thiago Souto – projektant graficzny, ilustrator i twórca komiksów z Brazylii. Tu portfolio internetowe artysty: https://www.behance.net/rubik

Warto zajrzeć: John Boyne, “Noah ucieka”

Dodaj komentarz