Łajka, kosmiczny pies, Kim Crabbels, Emma Thyssen – recenzja, wiek 6+

Łajka, kosmiczny pies, Kim Crabbels, Emma Thyssen - recenzja, wiek 6+

Łajka kontra kosmohycel

Historia pierwszego psa na orbicie okołoziemskiej stała się okazją, by opowiedzieć dzieciom o kosmosie i jego eksploracji, ale też asertywności i empatii dla zwierząt. // tekst: Kim Crabbels, ilustracje: Emma Thyssen, „Łajka, kosmiczny pies”, Edgard 2019, s. 30

Łajka, kosmiczny pies, Kim Crabbels, Emma Thyssen - recenzja, wiek 6+

Centralną narrację stanowi historia Łajki opowiedziana w komiksowej konwencji. Chociaż Crabbels uświadamia czytelnikom, że suczka została wystrzelona przez Związek Radziecki w ramach kosmicznego wyścigu z USA, to akcenty zostały położone tak, że mamy do czynienia przede wszystkim z historią zawiedzionej psiej miłości.

Łajka bowiem, przygarnięta, jak się jej wydaje, bezinteresownie, z ulicy, zostaje bezwzględnie wykorzystana.

W liście pożegnalnym od swojego rzekomego „Pańcia” (tak naprawdę demonicznego kosmohycla), już w statku kosmicznym otrzymuje wiadomości o swoim dalszym, nieciekawym losie.

Na szczęście literatura pozwala odwrócić, to co się już stało. Łajka dostaje więc szansę na bunt, a czytelnicy mogą wybrać jedno z trzech, szczęśliwych zakończeń tej historii.

Autorki w umiejętny sposób wplotły w fabułę ciekawostki (np. przesądy kosmonautów, w tym sławne obsikiwanie opon autobusu). Na marginesach zaś głównej opowieści i na dwóch rozkładówkach dają masę dodatkowej, podanej z talentem popularyzatorskim, wiedzy na temat wszechświata.

Łajka, kosmiczny pies, Kim Crabbels, Emma Thyssen - recenzja, wiek 6+

Świetnie bawią się również językiem, m. in. wplatając do niego, z umiarem, słowa rosyjskie i „psie” frazologizmy.

Zabawna i wzruszająca zarazem, wielowymiarowa lektura, która może posłużyć również jako punkt wyjścia do dyskusji.

Wiek 6+

Łajka, kosmiczny pies, Kim Crabbels, Emma Thyssen - recenzja, wiek 6+

O AUTORKACH:

Kim Crabbels, Emma Thyssen – belgijski duet, w skład którego wchodzą pisarka oraz ilustratorka. Obie panie tworzą dla dzieci i mają już całkiem spory dorobek.

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz