Lars jest lol Akerlie zespół Downa dla młodzieży recenzja książki YA

ZABIĆ DROZDA TO GRZECH / Iben Akerlie, „Lars jest LOL”

„Lars jest LOL”, debiut norweskiej aktorki, to powieść młodzieżowa. Iben Akerlie w atrakcyjnej formie porusza takie problemy jak nacisk rówieśniczej grupy, szkolne prześladowania, cyberprzemoc oraz akceptacja inności (zespół Downa).

Główną bohaterką i narratorką jest szóstoklasistka Amanda. Dziewczyna wiedzie egzystencję szkolnego średniaka. Ma przyjaciół, dba o to, by specjalnie się nie wychylać i nie narażać na ośmieszenie. Jest beznadziejnie zakochana w koledze z klasy, który oczywiście nie zwraca na nią uwagi. Na początku roku szkolnego jej życie się zmienia.

Nauczycielka wyznacza ją na opiekunkę nowego kolegi z klasy – chłopca z zespołem Downa (Lars), sympatycznego miłośnika Harry`ego Pottera. Początkowe obawy i niechęć zostają dość szybko przełamane. Dziewczyna odkrywa, że inny, nie oznacza gorszy.

Walczy (niekiedy całkiem skutecznie) z własnym strachem, by niekonwencjonalne zachowanie Larsa nie rzuciło cienia na jej pozycję społeczną. I kiedy wszystko wydaje się być na jak najlepszej drodze, dziewczyna odkrywa, że klasowe gwiazdy od dawna nagrywają i fotografują jej podopiecznego w niezręcznych sytuacjach. Zdjęcia te, z niewybrednymi komentarzami, umieszczają na blogu, ku uciesze gawiedzi.

Dziewczyna początkowo chce zareagować, ale potem wpada w pułapkę. W wyniku nacisku prowadzącej bloga i by ratować własną skórę, zdradza chłopaka. Wchodzi w ten sposób na ciernistą drogę do dojrzałości i wyzwolenia spod społecznego nacisku.

Autorka dobrze włada piórem, ma oko i ucho na to jak myślą i zachowują się młodzi ludzie, a zawarte w książce przesłanie podaje bez dydaktycznego zapaszku.

 Lars jest lol Akerlie zespół Downa dla młodzieży recenzja książki YA

Iben Akerlie, „Lars jest LOL”, Finebooks 2019, s. 208

WARTO ZAJRZEĆ “PRAWDZIWE PRZYJACIÓŁKI”  FRAGMENT KSIĄŻKI

Dodaj komentarz