„Oskar i Albert. Absolutnie dziki wyścig“, Stephan Lomp, Zielona Sowa 2018 – recenzja

Oskar i Albert. Absolutnie dziki wyścig, Lomp - recenzja

Przez pustynie i puszcze

Albert to duży, łatwowierny poczciwiec. Oskar – niski spryciarz ze smykałką do wpuszczania bliźnich w maliny. Obaj pędzą za motylem, który może im dać przyrodniczego Nobla. Nie ma czegoś takiego? Nie szkodzi – książka Lompa rządzi się logiką kreskówki, w której sztywne ramy rzeczywistości z łatwością zakrzywia wola twórcy.

Nie zakrzywia ich oczywiście zupełnie, bo krainy i zamieszkujące je zwierzęta są jak najbardziej prawdziwe (poza trzema gatunkami, które dają szansę na sprawdzenie się młodym czytelnikom w roli biologa-odkrywcy z dumą nadającego nazwę swemu znalezisku).

Autor wykorzystał ściśle komiksowy chwyt pozwalający ukazać upływ czasu i ruch na jednym obrazku i splótł opowieść o pościgu małego i dużego (których dialogi zresztą ujęte zostały w „dymkach”) za motylem z rozkładówkami pozwalającymi poznać faunę rozmaitych stref geograficznych – od pustyni po arktyczne lody – oraz rozwiązać parę raczej nietrudnych zagadek perfekcyjnie wplecionych w opowieść (najbardziej podoba mi się wykorzystanie lodowej góry jako lustra i zbudowanie na tej bazie zabawy w odgadywanie szczegółów między oryginałem i odbiciem).

Oskar i Albert. Absolutnie dziki wyścig, Lomp - recenzja

Wiedza biologiczna zawarta w tomie nie jest może zbyt rozbudowana, ale autor tu i ówdzie przemyca, utrzymując się ciągle w cartoonowej konwencji, bardziej rozbudowany przekaz – np. gdy bohaterowie zostają porażeni przez płaszczkę elektryczną, obserwują cykl rozwojowy motyla albo pomysłowo ukazane zależności w łańcuchu pokarmowym.

Sam pościg ogrywa klasyczny schemat, w którym spryciarz nieustannie wyprowadza w pole tego mniej rozgarniętego, ale w finale mamy już krzepiący przekaz o sile przyjaźni, a całość, dzięki kreskówkowej umowności (wiemy np., że bohaterowie zawsze wyjdą z najgorszych tarapatów, a poza tym używają oni pomysłowych, fantastycznych gadżetów takich jak np. kieszonkowy balon) pozwala zachować dynamikę i dramatyzm przygód bez straszenia czytelnika.

Oskar i Albert. Absolutnie dziki wyścig, Lomp - recenzja

Autor dba o szczegół, ma poczucie humoru i dopracował całość dając świetną propozycję dla małych czytelników i oglądaczy.

Wiek 4+ (z rodzicem, który pomoże w czytaniu); 6+ (samodzielnie)

Oskar i Albert. Absolutnie dziki wyścig, Lomp - recenzja

O AUTORZE:

Stephan Lomp – niemiecki ilustrator i autor książek dla dzieci, w Polsce ukazały się jego “szukanki” “Auta” i “Na budowie” (oba w 2013 r.)

Dodaj komentarz