“Spirit Animals, tom. 6. Wzlot i upadek”, Eliot Schrefer, Wilga 2017 – recenzja, maraton

Spirit Animals, tom. 6. Wzlot i upadek, Eliot Schrefer - recenzja, maraton

Tytuł przedostatniej części pierwszej serii „Zwierzoduchów” dobrze oddaje emocjonalny rollercoaster, jaki zafundował czytelnikom i bohaterom Eliot Schrefer. W jego tomie wypali bowiem strzelba, która od bardzo już dawna wisiała na ścianie, a jej huk wywróci do góry nogami sytuację tuż przed finałem. A to nie jedyna atrakcja jaka czeka na czytelników.

Po wydarzeniach z poprzedniego tomu akcja od razu dzieli się na dwa biegnące równolegle wątki (potem dołączy do nich jeszcze jedna odnóżka). TU ZACZYNAJĄ SIĘ SPOILERY (aby je zobaczyć, wystarczy zaznaczyć tekst) Rollan wraz z Conorem i Tarikiem wyruszają przez pustynię na poszukiwania lwa Cabaro, właściciela ostatniego z „wolnych” talizmanów, artefaktu który może zdecydować o losach całej wojny – po drodze Conor zacznie odnajdywać w sobie lidera, bohaterowie spotkają ojca Abeke, a w finałowym starciu ze Zdobywcami obie strony poniosą niepowetowane straty.  W wątku Meilin i Abeke, które dostaną się do niewoli pojawi się ciekawa przemiana jednej z bohaterek, która, w obliczu niekorzystnych dla niej okoliczności wreszcie ugnie kark i stanie się wojownikiem, którego „siłą”, by zacytować klasyka, „jest to, że nie walczy”. Całość, jak się rzekło, zwieńczy największe chyba zaskoczenie serii. TU KOŃCZĄ SIĘ SPOILERY.

„Wzlot i upadek” to książka udana i równa – autor starannie opracował wszystkie elementy swojej opowieści – fabuła wciąga, postacie, również te nowe, przekonują (zwłaszcza Irtike, intrygująca posiadaczka niepozornego kretoszczura), a rozterki moralne i ich rozstrzygnięcia są nieoczywiste, a przez to realistyczne, i zmuszają czytelnika do refleksji. Schrefer wzbogacił serię o kilka świetnych motywów związanych ze zwierzętami (np. bliski gawędzie popularnonaukowej opis Essix w locie) oraz wątek proekologiczny (obecny w gniewnych tyradach lwa Cabaro). Na koniec uwaga do wszystkich, którzy zaczynają przygodę ze Spirit Animals – lepiej najpierw sięgnąć po tomy poprzednie, nie tylko z tego powodu, że sporo wątków może być mało zrozumiałych, ale po prostu szkoda sobie psuć przyjemność ze wspomnianego finałowego zaskoczenia.

Poprzedni tom: „Naprzeciw falom” Tui T. Sutherland

Następny tom: „Wszechdrzewo” Marie Lu

Wiek 11+

Spirit Animals, tom. 6. Wzlot i upadek, Eliot Schrefer - recenzja, maraton

O AUTORZE:

Eliot Schrefer – amerykański pisarz tworzący i dla dorosłych, i dla młodzieży, dwukrotny finalista National Book Award; sławę przyniósł mu nieukończony jeszcze (ukazały się trzy tomy) ”Ape Quartet” (w luźnym tłumaczeniu „Kwartet naczelnych”) – powieści przygodowych dla młodzieży, w których głównymi bohaterami są młodzi ludzie i małpy człekokształtne. W Polsce, oprócz „Wzlotu i upadku”, ukazała się jak dotąd jego powieśc dla dorosłych „Efektowna katastrofa”; książka Schrefera, pt. „Nieśmiertelni strażnicy” otworzy drugą serię Spirit Animals.

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter