“Spirit Animals, tom. 2. Polowanie”, Maggie Stiefvater, Wilga 2014 – recenzja, maraton

Spirit Animals, tom. 2. Polowanie, Maggie Stiefvater, Wilga 2014 - recenzja, maraton

Drużyna złożona z czwórki jedenastolatków, którym udało się przyzwać Wielkie Bestie (patrz recenzja tomu 1.) wyrusza na kolejną wyprawę. Tym razem, po scenie pościgu korytarzami siedziby Zielonych Płaszczy (którą możemy dzięki temu lepiej poznać) i kolejnej dawce treningu śledzimy ich podróż na północ Eury, w poszukiwaniu talizmanu potężnego dzika Rumfussa.

Po drodze zahaczymy o rodzinne strony Conora, w których szarogęszą się Zdobywcy, zobaczymy Żółć w działaniu i będziemy śledzić losy trudnej adaptacji Abeke, która, po krótkim epizodzie w szeregach wroga, dołączyła do Zielonych Płaszczy pod koniec pierwszego tomu.

„Polowanie” to książka słabsza niż otwierająca serię propozycja Brandona Mulla, chociaż Maggie Stiefvater w warstwie fabularnej podąża jego śladem i daje nam przygodowe fantasy z, nieco mniejszą niż poprzednio, dawką moralnych dylamatów, za to z rozwiniętym mocno wątkiem dotyczącym problemów z akceptacją rówieśniczą. 

Najważniejsze mankamenty to fakt, że portrety psychologiczne przesadnie bazują na kontrastach przez co są mniej przekonujące niż te u Mulla, do dialogów i wewnętrznych rozterek wkrada się zbyt często egzaltacja, a autorka nie rozwinęła świetnego wątku niejednoznacznego statusu obu walczących stron.

Do zalet „Polowania” należy z pewnością świetna ekspozycja, wprowadzenie alternatywnej drużyny schwarzcharakterów, kilka niezłych zwrotów akcji, naprawdę dramatyczny finałowy dylemat moralny przed którym staje Conor (i jego realistyczne, nieoczywiste, rozwiązanie), kilka udanych żartów Rollana, postać wytatuowanego zwiadowcy, Finna i sporo nowych (niezłych) pomysłów dotyczących wewnętrznej mitologii serii.

Lekturę cyklu można zaczynać od razu od tego tomu, bo autorka starannie wplotła w akcję informacje na temat wydarzeń z pierwszej odsłony.

Poprzedni tom: „Zwierzoduchy” Brandona Mulla

Następny tom:Więzy krwi” Gartha Nixa i Seana Williamsa

 

Wiek 11+

Spirit Animals, tom. 2. Polowanie, Maggie Stiefvater, Wilga 2014 - recenzja, maraton

O AUTORCE:

Maggie Stiefvater – amerykańska pisarka specjalizująca się w literaturze dla młodych dorosłych (YA), ma na koncie m. in. cykle: o Mercy Falls (Wilga) i “Król Kruków” (Uroboros)

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter