Marcelek Sempe komiks dla dzieci recenzja książki

WARTO BYŁO CZEKAĆ / „Marcelek”, Sempé

„Marcelek” trafia do polskich czytelników z półwiecznym opóźnieniem – Sempé, jeden z ojców „Mikołajka” udowadnia w nim, że równie dobrze co nad cartoonową kreską nie do podrobienia, potrafi zapanować nad złożoną historią.

Adresowana przede wszystkim do kilkuletnich czytelników, ale, jak to z twórczością tego autora bywa, trafiająca do odbiorcy w każdym wieku, historia chłopca o tytułowym imieniu to subtelna opowieść o uzdrawiającej sile przyjaźni.

Główny bohater jest zwyczajny poza jednym drobnym, ale znaczącym szczegółem.

Czerwieni się w najmniej odpowiednich i zupełnie nieprzewidywalnych momentach.

Marcelek, Sempé - wiek 5+, komiks, przyjaźń, humor, recenzja

Ta przypadłość, aczkolwiek nie czyni go „bardzo nieszczęśliwym”, powoduje coraz większą rówieśniczą izolację. Przerywa ją dopiero spotkanie z kolegą, który ma podobny problem w postaci niekontrolowanych kichnięć.

Wspólna niedola zamieni się w piękną, nie zważającą na drobne przywary, przyjaźń. I nawet gdy los ich rozdzieli, pozwoli, dzięki dystansowi do swoich problemów, nawiązać normalne więzi społeczne. A w finale, gdy bohaterowie będą już dorośli i zabiegani, da szansę na ożywczy powiew dzieciństwa w rozpędzonym świecie.

Marcelek, Sempé - wiek 5+, komiks, przyjaźń, humor, recenzja

Książka to popis kunsztu minimalistycznej, ale niezwykle sugestywnej kreski i pietyzmu z jakim Sempé buduje skomplikowane i różnorodne, wbrew pozorom, mikroświaty swoich obrazków. To także narracyjne mistrzostwo, które rozsadza sztywne komiksowe konwencje i bawi się sekwencyjnością dla osiągnięcia jak najdoskonalszego efektu.

„Marcelek”, Sempé, Znak 2019, s. 190

Wiek 5+

Marcelek, Sempé - wiek 5+, komiks, przyjaźń, humor, recenzja

O AUTORZE:

Sempé – najlepiej znany jako ilustrator przygód Mikołajka autorstwa René Goscinny`ego, ale współpracowął również z Patrickiem Süskindem i noblistą, Patrickiem Modiano, jego rysunki ukazywały się m.in. w „New Yorkerze” i „Paris Match”

WARTO ZAJRZEĆ: GALERIA OKŁADEK DLA NEW YORKERA, “ZAGADKI DETEKTYWISTYCZNE”

Dodaj komentarz