“Na głodzie”, Nic Sheff – recenzja

Na głodzie, Nic Sheff - recenzja, podstawa scen. filmu Mój piękny syn

Na dno i z powrotem

Nic Sheff, autor książki “Na głodzie”, to jeden z głównych bohaterów filmu “Mój piękny syn”.

Twórcy obrazu wykorzystali w nim zarówno książkę ojca (1. polskie wydanie: „Cudowny chłopiec”, teraz ze zmienionym tytułem: „Mój piękny syn”), jak i prezentowany właśnie tom, w którym oglądamy całą historię z perspektywy uzależnionego syna.

Siłą tej narracji, oprócz niezłego pióra autora, są autentyzm i szczerość

Nic Sheff ukazuje zagadnienie bez cienia fałszu. Narkotyki mogą dać ekstatyczne doznania, pisze, ale płaci się za nią destrukcją całego życia. Zniszczeniem więzi rodzinnych i społecznych. Dolegliwościami fizycznymi i psychicznymi, degradacją społeczną.

Dość powiedzieć, że autor, doskonale zapowiadający się absolwent liceum, który miał perspektywę studiów na świetnym uniwersytecie, gdy uzależnił się od narkotyków okradał bliskich, handlował narkotykami, prostytuował się.

W książce ukazano również, w końcu udany, proces wychodzenia z nałogu. I tu również droga była wyboista i zdarzały się dramatyczne powroty.

Ze względu na dość drastyczne fragmenty książka adresowana jest głównie do wszystkich zainteresowanych tematem czytelników w wieku od 16 lat wzwyż. Jeśli chodzi o młodszych to najważniejszą grupą odbiorców są ci, którzy sami mają problem z narkotykami. Książka może być dla nich pomocą w wychodzeniu z nałogu – nie dającą łatwych nadziei, ale dzięki temu wiarygodną.

Wiek 16+

Nic Sheff, “Na głodzie”, Poradnia K, s. 384

Na głodzie, Nic Sheff - recenzja, podstawa scen. filmu Mój piękny syn

PODAJ DALEJ! Facebooktwittergoogle_plusmail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz