NA POLU MINOWYM / “Najlepsze przyjaciółki”

najlepsze przyjaciółki, komiks dla dziewczyn, wiek dojrzewania

Kontynuacja „Prawdziwych przyjaciółek”. Tom jest równie udany co poprzedni i tak jak tamten oparty na doświadczeniach autorki scenariusza z czasów jej nauki w amerykańskiej podstawówce. Konkretny czas i miejsce to jednak baza do uniwersalnych rozważań na temat rozterek wieku dojrzewania.

Połowa lat 80. XX wieku. „Szłam do 6. klasy. Teraz już wszystko będzie dobrze” – mówi na początku główna bohaterka. Może tak powiedzieć, bo tym razem idzie do szkoły nie jako autsajderka. Należy bowiem do grupy najpopularniejszych i najstarszych dziewczyn i jest „najlepszą przyjaciółką królowej szkoły”.

Nie oznacza to jednak mniejszych kłopotów niż w tomie poprzednim, bo sielanka szybko zamienia się w „pole minowe”.

najlepsze przyjaciółki, komiks dla dziewczyn, wiek dojrzewania

Dziewczynka dostrzega, że bycie popularnym, oznacza, że ktoś popularny nie jest i pozostaje na obrzeżach szkolnej społeczności. Do tego zmaga się z wątpliwościami, co do prawdziwości przyjaźni dziewczyn z paczki (którym zresztą zdarza się intrygować i plotkować), miota się między koniecznością dostosowywania się do ciągle zmieniających się zasad panujących w grupie i własnymi potrzebami. Nękają ją również zaburzenia lękowe – boi się np., że po powrocie ze szkoły zastanie dom w płomieniach. No i, last but not least, są kłopoty z chłopcami.

W walce o siebie pomaga jej dyskretne wsparcie rodziny i powieść fantasy, którą pisze. To historia o księżniczce, wyruszającej w formacyjną podróż, by w końcu odnaleźć w sobie siłę.

Wszystko skończy się nieoczywistym happyendem. Dziewczyna będzie musiała podjąć pierwszą z dorosłych decyzji i odpowiedzieć sobie na pytanie co jest dla niej ważniejsze. Rówieśnicza akceptacja czy własne potrzeby.

Autorce scenariusza udało się utrzymać bardzo wysoki poziom pierwszego tomu. Jest więc autentyczna w każdej warstwie opowieść obyczajowa, pełna intryg, zawodów i niezrozumiałych wydarzeń, ale też świetnie podsłuchanego języka i podpatrzonych osobliwości dziecięcej psychiki („dawniej myślałam, że nauczycielki mieszkają w szkole”).

Ale Shannon Hale, autorka wyróżniona Newbery Honor, na tym nie poprzestaje. Ma bowiem niewątpliwy talent do prostego ukazywania dość skomplikowanych psychologicznych mechanizmów. Podaje na tacy alchemię manipulacji, rówieśniczych nacisków, tłumienia emocji itd. Dzięki temu jej książka może stanowić psychologiczny elementarz dla czytelników w wieku bohaterki i pomoc, gdy nadchodzą kłopoty.

najlepsze przyjaciółki, komiks dla dziewczyn, wiek dojrzewania

W warstwie graficznej dostajemy to co w tomie poprzednim. Animatorka i nagradzana ilustratorka książek dla dzieci rysuje w stylu kreskówkowym, co nie przeszkadza jej celnie chwytać mimiki (nierzadko zabawnej) i bawić się elementami fantastycznymi.

najlepsze przyjaciółki, komiks dla dziewczyn, wiek dojrzewania

METRYCZKA KSIĄŻKI: Shannon Hale, LeUyen Pham, “Najlepsze przyjaciółki”, Jaguar 2019, s. 256

WARTO ZAJRZEĆ: BLOG SHANNON HALE

Dodaj komentarz