„Ernest i Rebeka, tom. 1. Mój kumpel mikrob”, Bianco, Dalena – recenzja

„Ernest i Rebeka tom 1. Mój kumpel mikrob”, Bianco, Dalena, - recenzja

Nie taki brud straszny, jak go malują

Pierwszy tom serii “Ernest i Rebeka” (“Mój kumpel mikrob”) to mistrzowska realizacja konwencji komiksu satyryczno-obyczajowego uhonorowana na najważniejszym festiwalu komiksowym w Angoulême.

Główną bohaterką jest sześcioipółletnia Rebeka, niezbyt wysoka jak na swój wiek, mocno chorowita, uparta i impulsywna.

Wychowuje się pod okiem wiecznie kłócących się rodziców, którzy później będą w separacji, i u boku starszej siostry w „trudnym” nastoletnim wieku (Koralia).

Bardzo ważną postacią jest w tej opowieści pewien mikrob – jak można przypuszczać to ktoś w rodzaju wymyślonego przyjaciela. Zielony stworek zdolny do dowolnych transformacji, który pojawia się w życiu dziewczynki, by chronić ją przed innymi mikrobami.

„Ernest i Rebeka tom 1. Mój kumpel mikrob”, Bianco, Dalena, - recenzja

W prezentowanej książce zgromadzono trzy pierwsze tomy serii. Każdy z nich skonstruowany jest w podobny sposób. Główna narracja łączy w sobie mniejsze, wykorzystujące różne typy humoru, gagi i scenki.

W pierwszym tomie centralne tematy to perypetie związane z chorobą i odwiedzinami nielubianego przez dziewczynkę doktora, który jest przez nią demonizowany (dysponuje m. in. „szpatułką śmierci” do sprawdzania gardła), szkolenie na mikroba prowadzone przez wymyślonego kumpla oraz sypiący się związek rodziców.

„Ernest i Rebeka tom 1. Mój kumpel mikrob”, Bianco, Dalena, - recenzja

W tomie drugim dziewczynka z pomocą stworka będzie próbowała ratować związek rodziców i pozbyć się nowego narzeczonego matki. Pojawi się również wątek związany z sympatią starszej siostry.

Tom trzeci to z kolei historia wakacyjnego wyjazdu na wieś do dziadków. Dziewczynka, już zdrowa, przejdzie tam szkołę socjalizacji, a jej siostra będzie cierpieć katusze oddzielenia od chłopaka i cywilizacji.

„Ernest i Rebeka tom 1. Mój kumpel mikrob”, Bianco, Dalena, - recenzja

Autorzy świetnie łączą warstwę komediową z psychologiczną wiarygodnością w ukazywaniu lęków, dramatów i wyobraźni małego dziecka.

Dorzucają do tego przesłanie o tym, że nie taki brud straszny jak go malują, co może pomóc w złapaniu odporności.  Poruszają również w przystępnej formie poważne tematy – m. in. kryzys związku rodziców.

Warstwa rysunkowa to z kolei mariaż świetnej autorskiej kreskówki z komiksowymi przerysowaniami (by np. ukazać gwałtowne emocje) oraz konwencją rysunków dziecięcych, które są barometrem uczuć dziewczynki.

Polecam czytelnikom w każdym wieku – od szkoły podstawowej wzwyż.

Wiek 7+

Guillaume Bianco, Antonello Dalena, „Ernest i Rebeka tom 1. Mój kumpel mikrob”, Egmont 2018, s. 144

„Ernest i Rebeka tom 1. Mój kumpel mikrob”, Bianco, Dalena, - recenzja

O AUTORACH:

Guillaume Bianco (scenariusz)francuski scenarzysta, znany m. in. z serii o Mglistym Billy`m

Antonello Dalena – włoski grafik, który pracował dla Disneya i rysował komiksy.

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz