Nie zdążę Gitkiewicz reportaż wykluczenie komunikacyjne recenzja książki

UZIEMIENI / “Nie zdążę”, Olga Gitkiewicz

14 milionów Polaków jest wykluczonych komunikacyjnie. W reportażu “Nie zdążę” Olga Gitkiewicz wchodzi w ich buty i zaprasza do tego czytelników.

Autorka, dziennikarka i socjolożka, która współpracuje z tygodnikiem “Polityka”, pisze w swym reporterskim raporcie o wszystkich chyba najważniejszych tematach dotyczących zagadnienia. Rosnącej liczbie samochodów osobowych (jesteśmy na trzecim miejscu w Europie!), spychaniu pieszych na miejski margines, komunikacji miejskiej i rowerach. Wykluczeniu komunikacyjnym w miasteczkach i na wsiach, które dotyka ok. 14 mln Polaków. Sporo miejsca poświęca też rozmaitym patologiom związanym z funkcjonowaniem kolei.

Olga Gitkiewicz łączy dwie perspektywy. Pierwsza, ogólniejsza, obejmuje różne wizje funkcjonowania transportu i wielkie procesy społeczne, na które ma on wpływ. Druga to historie zwykłych użytkowników dróg i szlaków kolejowych. Sama Gitkiewicz również przemierzyła szmat drogi w czasie peregrynacji po całym kraju.

Co ważne, autorka umieszcza swoją opowieść w szerszych kontekstach. Główne to: ten historyczny, obejmujący zwłaszcza PRL i ostatnie trzydzieści lat oraz zagraniczny, bo często przytacza przykłady rozwiązań z innych krajów.

“Nie zdążę” to reportaż dobrze napisany, wnikliwy i świadczący zarówno o talencie obserwacyjnym, jak i umiejętności syntezy.  Spodoba się wszystkim zainteresowanym tematem i ambitną literaturą faktu.

Nie zdążę Gitkiewicz reportaż wykluczenie komunikacyjne recenzja książki

“Nie zdążę”, Olga Gitkiewicz, Dowody Na Istnienie 2019, s. 240

WARTO ZAJRZEĆ “NIE HAŃBI” FRAGMENT KSIĄŻKI

Dodaj komentarz