„Nieznajomy”, Anna Sommer – recenzja

Nieznajomy, Anna Sommer - recenzja

Na zapleczu

Nieznajomy” to kameralny dramat psychologiczny rozgrywający się w umownych realiach współczesnego miasta. Anna Sommer rysuje i opowiada w nim o sprzedawczyni w odzieżowym butiku, która pewnego dnia znajduje w przymierzalni noworodka.

Kobieta, chociaż jest mężatką, sama nie może mieć dzieci i w tajemnicy przed wszystkimi zaczyna opiekować się chłopcem, urządzając mu pokój na zapleczu.

Jednocześnie obserwujemy historię pewnej studentki, która zaszła w ciążę w wyniku romansu z wykładowcą.

Nieznajomy, Anna Sommer - recenzja

Obie historie oczywiście się splotą, tworząc opowieść o różnych obliczach macierzyństwa, kryzysie męskości i kobiecej solidarności, której dyskretny, ale bardzo mocny w wyrazie przejaw zwieńczy całą opowieść.

Anna Sommer to artystka stawiająca na minimalistyczną kreskę oraz czerń i biel, ale potrafiąca wyzyskać te celowe ograniczenia, by zwiększyć ekspresję, zwłaszcza w sugestywnej mimice postaci.

Nieznajomy, Anna Sommer - recenzja

Autorka ukazuje problemy swoich bohaterów bez fizjologicznego i seksualnego tabu – obrazy te służą przede wszystkim pogłębieniu portretu postaci o pomijane w wizerunku publicznym elementy.

Znakomity komiks dla dorosłych czytelników opowieści obrazkowych, udowadniający po raz kolejny, że mogą one mieć siłę równą literaturze.

Anna Sommer, „Nieznajomy”, Kultura Gniewu 2019, s. 100

Nieznajomy, Anna Sommer - recenzja

O AUTORCE:

Anna Sommer – szwajcarska twórczyni komiksów oraz ilustratorka; w Polsce ukazały się jej: „Damskie dramaty” (2005).

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz