“O! Kapelusz”, Jon Klassen, Dwie Siostry 2016 – recenzja

O! Kapelusz, Jon Klassen - recenzja

Oczy żółwia, czyli mieć czy być

Nowa książka mistrza literackiej i graficznej elipsy, to podobnie jak znakomita „Czerwona czapeczka” (w Polsce ukazała się w 2012 roku) jest zwierzęcą bajką w inteligentny sposób przemycającą refleksję na temat dylematu mieć czy być (z kimś).

Scena to pustynia. Aktorzy – dwa żółwie. A dylemat związany ze znalezionym przypadkowo, tytułowym białym kapeluszem. Problem polega na tym, że kapelusz jest jeden, a gady dwa. Noc spędzona w pobliżu kuszącego nakrycia głowy to próba moralnych sił, zakończona happy endem, który przekonuje, że lepiej wspólnie marzyć niż mieć osobno.

O! Kapelusz, Jon Klassen - recenzjazolwie-3

Autor buduje swą przypowieść z prostych środków – ascetycznego tekstu i prawie statycznych rysunków. Prawie, bo po mistrzowsku wykorzystuje sekwencyjność przemian pór dnia (ach te impresjonistyczne kolory zachodu słońca!) i oddaje całą gamę uczuć bardzo pomysłowo, bo gra właściwie tylko układem oczu żółwików. Popis mistrzostwa warty uwagi czytelników (i oglądaczy) w każdym wieku.

O! Kapelusz, Jon Klassen - recenzja

Wiek: 3+

O AUTORZE:

Jon Klassen – nagradzany (m. in. prestiżowym Caldecott Medal) kanadyjski ilustrator i autor; „O! Kapelusz” to jego trzecia książka o nakryciach głowy;-)

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter