„Historia ewolucji”, red. Steve Parker, Arkady 2017 – recenzja

Historia ewolucji, red. Steve Parker - recenzja

Od bakterii do człowieka

Najnowsza książka z serii bogato ilustrowanych monografii historycznych „Arkad” udowadnia po raz kolejny, że można bez zgrzytu połączyć atrakcyjną ikonografię z wartościowym poznawczo tekstem. Po kilku książkach o różnych gałęziach sztuki (fotografia, architektura i moda – nasza recenzja tej ostatniej tutaj: To, co przemija i to, co zostaje) przyszedł czas na nauki przyrodnicze i ewolucję.

Praca zbiorowa naukowców i popularyzatorów nauki ukazała się w oryginale w 2015 roku i uwzględnia najnowszy stan wiedzy na temat ewolucji, m. in. i tę informację, że od 2006 roku wycofano nazwę i epokę „trzeciorzęd”, zastępując ją „neogenem” i „paleogenem”.

Historia ewolucji, red. Steve Parker - recenzja

Na początek dostajemy zarys teorii ewolucji, genetyki, metod datowania skamieniałości i podstawy wiedzy na temat ich powstawania. Później narracja biegnie zgodnie z tokiem ewolucji od bakterii aż do człowieka obejmując wszystkie grupy organizmów.

Teksty poświęcone reprezentatywnym dla kolejnych etapów ewolucji gatunków przeplatają się z esejami ukazującymi zagadnienia ogólne – zazwyczaj ewolucję grupy organizmów, których przedstawiciele zostają później zaprezentowani szczegółowo, ale mowa również o ważnych stanowiskach paleontologicznych czy największych wymieraniach w dziejach. Autorzy nie skupiają się wyłącznie na opisie ewolucyjnych przystosowań, ale pokazują je w szerszym kontekście przemian klimatu, katastrof naturalnych, zmian geologicznych.

Historia ewolucji, red. Steve Parker - recenzja

Książka wymaga od czytelnika nieco wysiłku, bo autorzy piszą przystępnie, ale używając specjalistycznego języka (od razy wyjaśniając fachowe pojęcia), a zjawiska i powiązania między nimi opisują na poziomie może nie akademickim, ale z pewnością wyższym niż na lekcjach biologii w liceum (poziom mniej więcej „Scientific American”, u nas ukazującego się jako „Świat Nauki”). Podjęcie wysiłku lektury opłaca się jednak przynajmniej w trójnasób – nie tylko dostajemy szansę na zgłębienie tematu, ale również ogarnięcie go w całości i poznanie specjalistycznej terminologii.

Historia ewolucji, red. Steve Parker - recenzja

Główny tok wykładu ożywiają biografie naukowców i liczne ciekawostki (np. informacja o „Motylu Darwina”, czyli pewnej amerykańskiej ćmie wyposażonej w ssawkę o długości ponad 20 cm, która potwierdziła hipotezę ojca doboru naturalnego postawioną, gdy otrzymał on storczyki o wyjątkowo długich ostrogach z nektarem i zasugerował, że tak właśnie musiałby wyglądać motyl zdolny ssać z tego kwiatu). Tekst wspiera  atrakcyjna, jak zwykle w tej serii szata graficzna, ułożona w przemyślany i elegancki sposób. Jedyna wada tomu to dość mały druk. Warta swojej ceny propozycja dla zainteresowanych tematem.

 Historia ewolucji, red. Steve Parker - recenzja

O REDAKTORZE NAUKOWYM:

Steve Parker – zoolog, muzealnik, redaktor w wydawnictwach i autor książek popularnonaukowych

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter