„Od koła do Formuły 1”, Michał Gąsiorowski, Przemysław i Agnieszka Surmowie, Nasza Księgarnia 2016 – recenzja

Od koła do Formuły 1, Michał Gąsiorowski, Przemysław i Agnieszka Surma - recenzja

Historia, co kołem się toczy

Siłą tego sympatycznego wprowadzenia do historii motoryzacji adresowanego do chłopców zainteresowanych samochodami są niewątpliwie oprawa graficzna, talent popularyzatorski autora tekstu i dobór materiału – i nawet drobne mankamenty książki nie psują znacząco przyjemności z lektury.

Od koła do Formuły 1, Michał Gąsiorowski, Przemysław i Agnieszka Surma - recenzjaMichał Gąsiorowski prezentuje historię wynalezienia samochodu, najważniejsze auta w historii światowej i polskiej motoryzacji, dzieje przekraczania kolejnych barier prędkości, sport motorowy w różnych wydaniach i sylwetki najsławniejszych polskich mistrzów kierownicy w krótkich artykułach podzielonych na czytelne bloki.

Lekkie, czasami ze wstawkami lekko zbeletryzowanymi, gawędy przynoszą, obok orientacji w historii automobilizmu i podstawowej wiedzy na temat działania samochodu, mnóstwo anegdot i ciekawostek – mowa np. o korzeniach tradycji oblewania się szampanem przez kierowców wyścigowych, człowieku, który przeżył dachowanie przy prędkości 966 km/h i liczącej zaledwie 20 km trasie tak trudnej, że nawet najlepszym pojazdom terenowym jej przejechanie zajmuje 3 dni. Od koła do Formuły 1, Michał Gąsiorowski, Przemysław i Agnieszka Surma - recenzja

Tekst wspiera urozmaicone opracowanie typograficzne i świetne, kreskówkowe, rysowane czystą linią, ilustracje, których autorzy nie tylko w uproszczony, ale czytelny sposób oddają ikoniczne kształty i charakterystyczne twarze, ale w umiejętny sposób wprowadzają do warstwy graficznej elementy satyryczne.

Od koła do Formuły 1, Michał Gąsiorowski, Przemysław i Agnieszka Surma - recenzja

Niestety twórcy książki nie uniknęli kilku usterek – pojawiają się drobne błędy techniczne (zamiast wizerunku Porsche 356 zamieszczono obrazek z modelem 911), sprzeczności  – skrzydło Bugatti Veyron „chowa się” przed jazdą, w czasie której ma mieć kluczowe znaczenie dla przyczepności, a pod jej koniec hamować, Ford T wg. metryczki rozpędza się do 70 km/h, a w tekście mowa jest o prędkości o 5 km/h mniejszej; trafił się też niestety przynajmniej jeden błąd merytoryczny (trasa, którą przebyła pani Bertha Benz nie miała prawie 200, a nieco ponad 100 km długości).

Od koła do Formuły 1, Michał Gąsiorowski, Przemysław i Agnieszka Surma - recenzja

Od koła do Formuły 1, Michał Gąsiorowski, Przemysław i Agnieszka Surma - recenzjaRaz także szwankuje nieprecyzyjnie skonstruowana narracja – dotyczy to opisu powstania Citroëna 2 CV, który zaczyna się od opisu sytuacji po II WŚ, by przejść płynnie do informacji o wytycznych szefa firmy i informacji, że prototyp na ich podstawie powstał  w 1938 roku.

Jak się jednak rzekło błędy te nie zdominowały na szczęście narracji na tyle, by zepsuć przyjemność z lektury tej, broniącej się jako całość, pozycji.

Wiek 8+

Od koła do Formuły 1, Michał Gąsiorowski, Przemysław i Agnieszka Surma - recenzja

O AUTORACH:

Michał Gąsiorowski (tekst) – doświadczony komentator sportowy, w tym wyścigów Formuły 1

Przemysław Surma (ilustracje) – tym razem wspierany przez małżonkę Agnieszkę, występującą w roli kolorystki,dał się już poznać jako doskonały rysownik (m. in. w stworzonym razem z Michałem Rzecznikiem udanym komiksie historycznym „88-89”

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter