Ogród do składania, Aiken, fantastyka dla dzieci, recenzja książki

PONIEDZIAŁKOWY JEDNOROŻEC / “Ogród do składania”

Joan Aiken, nagradzana angielska pisarka, specjalizowała się w literaturze grozy oraz dziecięcej. “Ogród do składania” należy do tej drugiej grupy. Teksty o rodzinie Armitege’ów powstawały przez całą karierę pisarki. Powiedzmy od razu, że opowiadania z dużą dawką fantastyki będą cennym uzupełnieniem każdego księgozbioru dla dzieci i młodzieży.

Armitage’owie to zwykła rodzina z angielskiej prowincji. Egzystencja rodziców i trójki dzieci przypominałaby archetypiczną sielankę, którą znamy z książek Agathy Christie, gdyby nie życzenie wypowiedziane niegdyś przez panią Armitage w szczególnych okolicznościach.

Ogród do składania, Aiken, fantastyka dla dzieci, recenzja książki

Oto, mając na palcu magiczny kamyk, zapragnęła, aby w jej wymarzonym domku każdego poniedziałku wydarzało się coś niezwykłego. Życzeniu temu oczywiście stało się zadość, dając początek sadze o perypetiach Armitege’ów.

Opowiadania zawarte w tomie “Ogród do składania” napędza niesamowita wyobraźnia i poczucie humoru. Aiken czerpie zarówno z „Alicji w Krainie Czarów”, jak i Monthy Phytona.

Tom zawiera wszystkie 24 historie stworzone przez Aiken.

Wśród nich znalazła się na przykład opowieść o jednorożcu. Magiczny zwierzak zjawia się pewnego dnia w ogródku rodziny, co powoduje wizytę policjanta żądającego uiszczenia 10 tysięcy sztuk złota za pozwolenie na jego posiadanie (udaje się je wyczesać z grzywy zwierzaka).

Jest historia nawiedzonego domku dla lalek i podniebnego pojedynku smok kontra-samolot. Przeczytamy o serii lekcji udzielanej młodym Armitage’om przez widmową guwernantkę, która nawiedza pewną posiadłość, bo nie zdołała dokończyć swojej pedagogicznej misji.

Ogród do składania, Aiken, fantastyka dla dzieci, recenzja książki

Jest wreszcie opowiadanie tytułowe. Kartonowy ogród wycięty z paczki płatków śniadaniowych okazuje się w nim magicznym azylem księżniczki, która chciała popełnić mezalians.

Lekkość i dowcip połączone z umiejętnością wzruszania bez lukru. Rewelacyjne pomysły na fabuły i przemycane pomysłowo przesłanie o otwartości na świat, przygody i ludzi oraz mądrym rodzicielstwie. Wszystkie te zalety sprawiają, że całość znakomicie zniosła upływ czasu i ucieszy miłośników fantastyki, zarówno dzieci jak i dorosłych.

Na koniec warto wspomnieć o stylowych, czarno-białych, ilustracjach Petera Bailey’a.

Wiek 7+

Ogród do składania, Aiken, fantastyka dla dzieci, recenzja książki

Joan Aiken, “Ogród do składania”, Dwie Siostry 2019, s. 436

WARTO ZAJRZEĆ: STRONA AUTORKI, STRONA ILUSTRATORA, “UPROWADZENIE KSIĘCIA MARGARYNY”

Dodaj komentarz