Otylia Jędrzejczak sport biografia recenzja książki

Z DYSTANSU / “Otylia Jędrzejczak. Moja historia”

Autobiografia Otylii Jędrzejczak, najwybitniejszej polskiej pływaczki to książka wyróżniająca się na tle większości podobnej literatury sportowej.

Decydują o tym, oprócz interesujących informacji, szczerość złotej medalistki z Aten i jej dojrzałość. Ta ostatnia pozwala w wyważony, a jednocześnie celny sposób opowiadać nawet o najtrudniejszych życiowych i sportowych momentach.

Książka, napisana wspólnie z dwoma dziennikarzami sportowymi, obejmuje wszystkie etapy i sfery życia bohaterki. Mowa więc m. in. o dzieciństwie spędzonym na Śląsku i błyskotliwej karierze. W tym drugim wypadku nie zabrakło oczywiście anegdot “z szatni” i opisu katorżniczego reżymu treningów oraz wyrzeczeń, które stały za medalami.

Sporo miejsca poświęca autorka życiu prywatnemu. Dostęp do niego otrzymujemy również dzięki wplecionym w główną narrację zapiskom, listom, a nawet wierszom (całkiem przyzwoitym).

Otylia Jędrzejczak w swojej książce nie boi się poruszać tematów najtrudniejszych. Najważniejszy z nich to oczywiście śmierć brata w wypadku samochodu, którym kierowała, trauma po niej i powolne wracanie do życia.

Pisze też autorka burzliwej relacji z Pawłem Słomińskim, trenerem, który stał za jej największymi sukcesami, ale który stosował również co najmniej dyskusyjne metody i nie zawsze zachowywał się wobec niej fair. Dodajmy od razu, że szansę na wypowiedź dostał również sam Słomiński. Oprócz niego w książce mówi mnóstwo znajomych i bliskich pływaczki. Narrację uzupełniają zdjęcia (w tym sporo unikatów z archiwów bohaterki).

Pozycja warta uwagi nie tylko kibiców, ale również czytelników literatury faktu.

 Otylia Jędrzejczak sport biografia recenzja książki

“Otylia Jędrzejczak. Moja historia”, Otylia Jędrzejczak, Paweł Hochstim, Paweł Skraba, SQN 2019, s. 400

WARTO ZAJRZEĆ “PUCHAR OD PANA BOGA”  FRAGMENT KSIĄŻKI

Dodaj komentarz