Sarah Pinborough, “13 minut”, Prószyński i S-ka 2018 – recenzja

Pinborough, 13 minut - recenzja

Maszyna, której nie da się zatrzymać

Nastoletnia szkolna gwiazda zostaje znaleziona w stanie śmierci klinicznej w rzece. Gdy odzyskuje przytomność, nie pamięta w jaki sposób doszło do wypadku, ale wkrótce podejrzenie pada na jej dwie, rzekomo najlepsze przyjaciółki, które mogły mieć coś wspólnego z tym wydarzeniem.

Aby dotrzeć do prawdy, trzeba będzie podjąć niebezpieczną grę, w której szkolnej gwieździe pomoże jej dawna, niegdyś odtrącona, przyjaciółka, Becca, obecnie znacznie niżej notowana w szkolnej hierarchii, ale prowadząca w miarę szczęśliwe życie u boku chłopaka. Incydent w rzece i jego następstwa uruchomią psychologiczną maszynerię, której nie zdoła zatrzymać nawet tragedia…

Autorka stworzyła przekonującą intrygę z drugim i trzecim dnem; i mimo że doświadczony czytelnik mniej więcej po 2/3 będzie już wiedział „kto zabił”, książka trzyma w napięciu do końca – decyduje o tym umiejętność zbudowania przekonujących kreacji postaci, doskonałe tempo w jakim ujawniane są tajemnice i psychologiczne prawdopodobieństwo, zgodnie z którym nakręca się spirala kłamstw, manipulacji i tragedii. Na uwagę zasługuje podany bez lukru, naturalistyczny portret życia nastolatków, które potrafią być okrutne dla rówieśników, bezwzględnie egzekwują towarzyskie hierarchie, nie stronią od narkotyków, alkoholu i seksu; i łączą dorosłą inteligencję z niedojrzałością emocjonalną.

Rasowy thriller psychologiczny zdecydowanie wybijający się ponad gatunkową przeciętność. Nazwisko Pinborough z pewnością warte jest zapamiętania.

Pinborough, 13 minut - recenzja

O AUTORCE:

Sarah Pinborough – pisze scenariusze i powieści (różne odmiany literatury gatunkowej) – zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych; w Polsce  “13 minut” ma zostać zekranizowane jako serial

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz