Agnieszka Surma, “Pikapidula, t. 1 “Wszyscy na pokład”, Egmont 2017 – recenzja

Surma, Pikapidula, t. 1

Piracie, zjedz obiad!

Konkurs im. Janusza Christy na komiks dla dzieci przyniósł już kilka odkryć, których wartość potwierdza fakt, że sporo albumów w nim nagrodzonych doczekało się kontynuacji. Do moich faworytów z poprzednich edycji (serie “Niezła Draka, Drapak!” Bartosza Sztybora i Tomasza Kaczkowskiego oraz Malutki Lisek i Wielki Dzik” Bereniki Kołomyckiej – tu więcej o obu seriach) dołącza w tym roku “Pikapidula”.

To domowy pseudonim kilkuletniej dziewczynki, której żywiołowa osobowość stanowi spiritus movens serii perypetii zwyczajnej rodziny (autorka nie kryje, że trochę autobiograficznych).

Surma, Pikapidula, t. 1

W tym tomiku śledzimy jej fascynację piratami, która zabawnie splata się z domowo-szkolną codziennością – dziewczynka dokonuje np. w pewien niedzielny poranek „abordażu” z udających okręt foteli na łóżko rodziców, kartki świąteczne rozsyła w zakorkowanych butelkach, a na balu maskowym pełnym księżniczek robi furorę, gdy więzi ubrane w róż koleżanki, dodając przyjęciu dreszczyku.

Surma, Pikapidula, t. 1

Całość niesie oczywiście przesłanie o wartości marzeń, wyobraźni (która pozwala np. zamienić przymusowe przycupnięcie na kanapie w czasie odkurzania w czas spędzony na bezludnej wyspie), ale stanowi również podpowiedź dla rodziców jak wykorzystać fascynacje dziecka, by skłonić je do nielubianych czynności (wystarczy np. zaprezentować kaszę z jajkiem sadzonym i surówką jako „ikrę barrakudy, oko potwora morskiego i siekane macki ośmiornicy”).

Kreskówkowe ilustracje są w niewymuszony sposób dowcipne, podobnie jak podsłuchane codzienne dialogi, a kolejne epizody doskonale skomponowane, poprowadzone z werwą i celnie pointowane.

WIEK 6+

Surma, Pikapidula, t. 1

O AUTORCE:

Agnieszka Surma -rzeźbiarka, grafik oraz ilustratorka; “Pikapidula” przyniosła jej I miejsce w ostatniej edycji Komnkursu im. Janusza Christy;

w warstwie scenariuszowej tomiku wsparł ją mąż, również grafik i ilustrator, Przemysław Surma

 

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz