Plastik fantastik?, Eun-Ju Kim, Ji-Won Lee – recenzja

Plastik fantastik?, Eun-Ju Kim, Ji-Won Lee - recenzja

Plastik, instrukcja obsługi

Plastik fantastik Eun-Ju Kim i Ji-Won Lee to wzorcowy przykład literatury popularnonaukowej dla dzieci. Tomik jest kompendium poświęconym tytułowemu materiałowi. Autorki w wyważony sposób uświadamiają ciemne i jasne strony rosnącego zużycia plastiku. // tekst: Eun-Ju Kim, ilustracje: Ji-Won Lee, Plastik fantastik?, Babaryba 2019, s. 40

Przemyślana jest już sama konstrukcja książki. Zaczyna się od intrygującej, z życia wziętej, historii o transporcie plastikowych zabawek do kąpieli. W czasie sztormu trafiły one do morza i pomogły lepiej zrozumieć oceaniczne prądy. Tu jednak ta historia służy również do uświadomienia czytelnikowi jak trwałym materiałem jest plastik.

zabawki w oceanie

Na kolejnych, ładnie zakomponowanych rozkładówkach, autorki ukazują historię, sposób produkcji i, niewątpliwe, zalety plastiku. Na przykład sterylność, którą zapewniają jednorazowe strzykawki czy uniwersalność, lekkość i wytrzymałość tego materiału.

Plastik fantastik?, Eun-Ju Kim, Ji-Won Lee - recenzja

Uświadomiwszy czytelnikowi, że plastik, w ciągu ostatniego półwiecza, stał się wszechobecny i bardzo przydatny, Kim i Lee ukazują jego mroczniejszą stronę. Chodzi oczywiście o bardzo powolny rozkład, który w połączeniu z powszechnością generuje problemy na skalę globalną.

Proces produkcji plastiku

W finale autorki dają garść porad dotyczących odpowiedzialnego używania plastiku. Tłumaczą też proces recyklingu i opisują przykłady proekologicznych działań z całego świata. Taka prezentacja materiału sprawia, że przekaz jest wyważony.

Odpowiednio odmierzoną, treściwą dawkę wiedzy podaną bez encyklopedycznego zadęcia wspierają ilustracje. Ji-Won Lee to wysmakowana minimalistka z poczuciem humoru i świetną ręką do infografiki.

Wiek 6+

Plastik fantastik?, Eun-Ju Kim, Ji-Won Lee - recenzja

O AUTORKACH:

Eun-Ju Kim i Ji-Won Lee – koreański duet. W jego skład wchodzą autorka książek dla dzieci, która, zanim zajęła się pisaniem, studiowała fizykę oraz ilustratorka.

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz