„Pochowani w niebie”, Peter Zuckerman, Amanda Padoan – recenzja

Pochowani w niebie, Peter Zuckerman, Amanda Padoan - recenzja

Bohaterowie gorszego sortu

Gratka dla miłośników literatury górskiej. Zuckerman i Padoan zmieniają perspektywę i w świetnym reportażu „Pochowani w niebie” upominają się bohaterów stojących w cieniu zachodnich gwiazd himalaizmu. Szerpowie, bo o nich mowa, noszą ciężary, zakładają poręczówki i torują drogę dla wspinaczy z zachodu. Jednak poza zdobywcą Everestu, Tenzingiem Norgayem i może jeszcze Apą Sherpą, który stał na dachu świata ponad dwadzieścia razy, nazwisko żadnego z nich nie zdołało przedrzeć się do globalnej świadomości.

Szkielet fabularny książki stanowi opis jednej z największych tragedii w historii himalaizmu. 1. i 2, sierpnia 2008 roku na K2 zginęło 11 wspinaczy. Głównymi bohaterami swego tekstu uczynili autorzy dwóch Szerpów, uczestników tej wyprawy. Chhiring Dorje wspinał się za własne pieniądze i jako pełnoprawny himalaista, Pasang Lama był tragarzem wysokościowym wyprawy koreańskiej.

Ich ścieżki przecięły się oczywiście na stokach K2 i to w dodatku w wyjątkowo dramatycznych okolicznościach.

Zanim jednak Zuckerman i Padoan przejdą do kompletnego i trzymającego w napięciu od początku do końca opisu dramatycznych wydarzeń, którego to spotkanie było częścią, dają reporterskie portrety swoich bohaterów. Przy okazji obszernie piszą o kulturze Szerpów i niełatwym życiu tragarzy wysokościowych, również tych nie należących do sławnego plemienia, którego nazwa stała się zresztą uniwersalnym określeniem zawodu.

Autorzy piszą więc o ludziach wyruszających z zapadłych wysokogórskich wiosek, dla których praca dla wspinaczy z zachodu to szansa na lepsze życie. Tyle że szansa okupiona ryzykiem śmierci i strachem przed gniewem starożytnych bogów, w których wierzą.

Książka to świadectwo świetnej reporterskiej roboty, ale też dziennikarstwa społecznie, a nawet moralnie zaangażowanego, które pojawia się w dodatku w miejscu, gdzie niespecjalnie można by się go spodziewać.

Zuckerman i Padoan pokazują, że część wspinaczy traktuje Szerpów jako płatnych najemników, których życiem można swobodnie rozporządzać, pokazują zmiany społeczne spowodowane wspinaczkowym przemysłem, różnice kulturowe między szerpami i ich klientami, pytają o dewaluację tzw. braterstwa liny.

Wszystko to w sposób nieznacznie stronniczy, ale podając wystarczającą ilość danych, by czytelnik mógł wyrobić sobie własne zdanie.

„Pochowani w niebie”, Peter Zuckerman, Amanda Padoan, Marginesy, s. 360

Pochowani w niebie, Peter Zuckerman, Amanda Padoan - recenzja

O AUTORACH:

Amanda Padoan – prawniczka, literaturoznawczyni, alpinistka, historyczka alpinizmu

Peter Zuckerman – wykładowca akademicki i nagradzany dziennikarz

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz