podpalacze kwon fanatyczna sekta książka recenzja

NASZE BIESY / Podpalacze, R. O. Kwon

Amerykańska autorka o południowokoreańskich korzeniach daje czytelnikom powieść psychologiczno-obyczajową podszytą mrocznym liryzmem. R.O. Kwon w “Podpalaczach” tworzy przekonujące studium religijnego fanatyzmu traktowanego jako narzędzie władzy.

Akcja rozgrywa się środowisku amerykańskich studentów, a fabuła ma trójkę głównych bohaterów. Dwójkę studentów i charyzmatycznego guru fanatycznej sekty.
Studenci są parą. Phoebe, dziewczyna pochodząca z Korei Południowej wychowywana była na pianistkę, ale w pewnym momencie zdała sobie sprawę, że nie ma szans na wybitność, porzuciła muzykę i oddała się rozwojowi osobistemu i rozrywkom. Chłopak, William, dorastał w bardzo religijnej rodzinie, ale stracił wiarę.

Oboje noszą w sobie traumy. Phoebe wini się za śmierć matki, która zginęła w wypadku, gdy dziewczyna prowadziła samochód, chłopak wspiera finansowo dysfunkcyjną rodzicielkę.

Między tym dwojgiem rodzi się prawdziwa miłość. Wplącze się w nią trzecia z centralnych postaci powieści, działacz antyaborcyjny, manipulator i kłamca, założyciel fanatycznej sekty, który rozbudzi w Phoebe potrzeby religijne i doprowadzi do jej upadku, niszcząc, przy współudziale zagubionego Willa, związek dwojga studentów i wprowadzając dziewczynę na równię pochyłą.

„Podpalacze” Kwon to, przy zachowaniu wszystkich proporcji, trochę takie nowoczesne „Biesy”.

Kwon interesuje zderzenie agresywnego, pragnącego zmiany świata, idealizmu z prozą życia, wpływ charyzmatycznych jednostek, kwestie poszukiwania i tracenia wiary. Tak jak Dostojewski daje jednak oprócz tego wspaniałe studium psychologiczne z najwyższej klasy opowieścią o miłości. Powieść nie bez powodu wzbudziła spore zainteresowanie i uczyniła z autorki nadzieję amerykańskiej literatury.

podpalacze kwon fanatyczna sekta książka recenzja

“Podpalacze”, R. O. Kwon, Agora 2019, s. 288

WARTO ZAJRZEĆ “GDY OGIEŃ GAŚNIE”  STRONA AUTORKI

Dodaj komentarz