Pokój z widokiem, Lato 1939, Marcin Wilk, wrzesień, II WŚ, recenzja

PRZED KATASTROFĄ / „Pokój z widokiem. Lato 1939″

Udana próba odejścia od rocznicowej sztampy związanej z wybuchem II wojny światowej. W książce „Pokój z widokiem, lato 1939” Marcin Wilk wziął na warsztat dwa ostatnie miesiące przed 1 września 1939 roku. Umiejętnie wykorzystując technikę reporterskiego kolażu nakreślił panoramę Polski w przededniu wielkiego konfliktu.

Narracyjny szkielet dla wielowątkowej opowieści stanowią losy 21 bohaterów. To ludzie w różnym wieku, z różnych stron kraju i o różnej życiowej pozycji. Są wśród nich ówczesne sławy, na przykład Maria Dąbrowska, Jan Kiepura czy magnat prasowy Marian Dąbrowski. Są też jednak zwyczajni młodzi ludzie, którzy właśnie wkraczają w dorosłość czy dzieci. Autor przeprowadził na potrzeby książki kilkanaście wywiadów, sięgnął do wspomnień, dzienników, wykonał solidną kwerendę prasową i biblioteczną.

Dzięki rozmaitym perspektywom, z których lato 1939 roku oglądali jego bohaterowie, udało się Wilkowi zbudować opowieść wielopiętrową i zróżnicowaną. Mowa więc zarówno o wielkiej polityce, jak i życiu codziennym (zarówno w dużych miastach, jak i na prowincji) oraz atmosferze społecznej. Jest miejsce na humor i opis życia turystycznego w Polsce, ale też historie związane z mobilizacją i grozą zbliżającego się konfliktu. Tu na przykład bardzo ciekawe informacje na temat zalecanego „żelaznego zapasu”, który warto było mieć we wrześniu 1939 czy wątki związane z tajemniczymi znakami na niebie i astrologią.

Wilk dobrze wyważa proporcje między znaczącym szczegółem, a całkiem udaną próbą syntezy. Jego książka to świetnie napisana pozycja dla zainteresowanych historią.

„Pokój z widokiem. Lato 1939”, Marcin Wilk, WAB 2019, s. 320

Pokój z widokiem. Lato 1939, Marcin Wilk - recenzja

O AUTORZE:

Marcin Wilk – dziennikarz i bloger, autor książek – ostatnio: „Kwiatkowska. Żarty się skończyły”

WARTO ZAJRZEĆ: “Widziałem pięknego dzięcioła”

Dodaj komentarz