„Poppintrokowie”, Joanna Olech, Wydawnictwo Literatura 2016 – recenzja

„Poppintrokowie”, Joanna Olech, Wydawnictwo Literatura 2016 - recenzja
fot. Martin Falbisoner (CC BY-SA 4.0)

O harcerzach-zombie, przyśpieszonej senioryzacji i bombkach choinkowych przenoszących w czasie

Warto podejmować próby dostosowania klasycznych motywów opowieści niesamowitej do świata i wyobrażeń współczesnych nastolatków. Zwłaszcza jeśli straszy się w taki sposób jak Joanna Olech.

Bohaterami wszystkich opowiadań z dreszczykiem są uczniowie gimnazjum. W ich zwyczajne z pozoru życie wkracza magia lub, w jednym wypadku, futurystyczna technologia, mocno je zmieniając.

Tomik otwierają dwa teksty, w których bohaterowie muszą stoczyć pojedynek ze szkolnymi oprawcami i własnym strachem – w „Lamusach” dwójce szkolnych outsiderów pomagają w tym paranormalne zdolności – telekinezy i emitowania ładunków elektrycznych, w „Anyżkowych bliźniakach” pewien klasowy kozioł ofiarny, a w dodatku jąkała w czasie przymusowego spaceru po cmentarzu otrzymuje nieoczekiwane wsparcie od sympatycznych harcerzy-zombie.

Trzecie z opowiadań, „Magik”, to brawurowe przetworzenie motywu magicznego labiryntu, w którym od wieków toczy się sportowa walka między dwoma stronnictwami, czwarte, „Parasolnicy”,  jest opowieścią o dwójce nastolatków, którzy za szyderstwa z ludzi w podeszłym wieku zostaje ukarani przez „magiczną partyzantkę” „przyśpieszoną senioryzacją”.

W „Musze” z kolei  tytułowy owad, zwiadowca obcej cywilizacji, przyczynia się do przemiany nieśmiałej gimnazjalistki w szkolnego asa, zdolnego w dodatku zawalczyć o uczucie, a „Bombka” jest impresją na temat wartości rodzinnych opowieści w dobie internetu, bo jej bohater, odcięty od komputera na święta ma czas, także dzięki magicznej bombce ukazującej przeszłość, poznać losy przodków i pomóc babci w zwalczeniu traumy z dzieciństwa.

Joanna Olech z wdziękiem, humorem i świeżością ogrywa rozmaite motywy literatury fantastycznej, rozwijając je z wyobraźnią i dodając swoje niebanalne pomysły; dba jednocześnie o wiarygodność doświadczeń, psychologii i języka swoich młodych bohaterów, a motywy dydaktyczne przemyca w sposób umiejętny.

Wiek 11+

„Poppintrokowie”, Joanna Olech, Wydawnictwo Literatura 2016 - recenzja

Joanna Olech – ilustratorka, pisarka i krytyk literacka specjalizująca się w literaturze dziecięco-młodzieżowej, laureatka Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za „Dynastię Miziołków” i wyróżnień w Konkursie na Książkę Roku Polskiej Sekcji IBBY

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter