„Spirit Animals. Upadek Bestii, tom 1. Nieśmiertelni strażnicy”, Eliot Schrefer, Wilga 2017 – recenzja

Spirit Animals. Upadek bestii, t. 1 Nieśmiertelni strażnicy, Schrefer // recenzja

Powrót do Erdas

Pierwsza odsłona drugiej serii „Spirit Animals” obok elementów znanych już czytelnikom sagi przynosi sporo nowości – Eliot Schrefer zmienia trochę strukturę fabularną całego cyklu, dorzuca dwójkę nowych, interesujących, bohaterów i odświeża w ciekawy sposób jedną z postaci znanych już doskonale czytelnikom „Zwierzoduchów”. Znacząco poszerza też wewnętrzną mitologię serii…

Takie krainy jak Erdas nigdy na długo nie zaznają spokoju.  (informacje na temat świata przedstawionego powieści czytelnicy, którzy nie znają poprzednich tomów znajdą w poprzednich recenzjach cyklu – zwłaszcza tu: https://www.ksiazkawprezencie.pl/maraton-kwp-1-spirit-animals-tom-1-brandon-mull-zwierzoduchy/). Akcja cyklu rozgrywa się pół roku po ocaleniu magicznego świata w bitwie pod Wszechdrzewem, w której zginęły wszystkie Wielkie Bestie poza Czworgiem Poległych.

Abeke, Meilin, Rollan i Conor wraz ze swoimi zwierzoduchami  zostają po raz drugi zmuszeni do wyruszenia z misją ratunkową. Oto do Erdas wracają Wielkie Bestie, przyzywane, tak jak Czworo Poległych w pierwszej serii, jako zwierzoduchy. Problem w tym, że do akcji wkracza również prominentny poplecznik Pożeracza, Zerif, oznaczony tajemniczym spiralnym piętnem i dysponujący pasożytami, które pozwalają mu zerwać więź człowieka i zwierzoducha, by przejąć nad nim kontrolę. Zerif rozpoczyna polowanie na Wielkie Bestie. Gdy rozpoczyna się akcja powieści, ma już we władzy pięć z nich, a w pierwszej scenie sięga po przywołaną właśnie szóstą.

Ale Zerif to dopiero połowa niebezpieczeństwa, bo szybko okazuje się, że Wszechdrzewo jest śmiertelnie chore, a bez niego zerwą się wszystkie więzi między ludźmi i ich zwierzoduchami (tu zaczynają się spoilery; aby je zobaczyć, wystarczy zaznaczyć tekst). Czwórka przyjaciół musi się podzielić – jedna grupa wyruszy na mroźna północ Amayi, gdzie miała pojawić się kolejna Wielka Bestia, druga do podziemnego świata, gdzie kryje się rozwiązanie zagadki choroby Wszechdrzewa. Ostatniej z grup towarzyszyć będzie nieoczekiwany sojusznik w postaci odrodzonego Kovo, którego przywołał chłopiec o imieniu Takoda (który, mimo złej sławy goryla, usiłuje go zrozumieć i nie przekreślać na starcie). Tu kończą się spoilery.

„Nieśmiertelni strażnicy” nie są może aż tak dobrym i równym tomem jak poprzednia książka Eliota Schrefera (tom 6. „Wzlot i upadek”), ale mimo pewnych mankamentów (jeden z wątków jest ciekawszy i lepiej poprowadzony, fabuła rozwija się dość wolno) książka ucieszy fanów serii (chociaż lekturę mogą też od tego tomu zacząć nowi czytelnicy). Na uwagę zasługują udane żarty Rollana, niezła psychologia postaci i nowi bohaterowie, niebanalne dylematy moralne przed którymi staną postaci (m. in. próba zrozumienia schwarzcharakterów); udanie wypadła również kreacja głównej intrygi serii, która znacząco poszerza mitologię świata Spirit Animals, i zmiana formuły cyklu – z serii połączonych kilkoma wątkami epizodów zamienia się w bardziej epicką opowieść.

Poprzedni tom: „Wszechdrzewo” Marie Lu

Następny tom: “Spalona ziemia”, Victoria Schwab

Wiek 11+

Spirit Animals. Upadek bestii, t. 1 Nieśmiertelni strażnicy, Schrefer // recenzja

O AUTORZE:

Eliot Schrefer – amerykański pisarz tworzący i dla dorosłych, i dla młodzieży, dwukrotny finalista National Book Award; sławę przyniósł mu nieukończony jeszcze (ukazały się trzy tomy) “Ape Quartet” (w luźnym tłumaczeniu „Kwartet naczelnych”) – powieści przygodowych dla młodzieży, w których głównymi bohaterami są młodzi ludzie i małpy człekokształtne. W Polsce, oprócz „Wzlotu i upadku”, ukazała się jak dotąd jego powieść dla dorosłych „Efektowna katastrofa”; napisał szósty tom pierwszej serii “Spirit Animals” – “Wzlot i upadek”.

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter