Pracownia Aurory Jędrzejewska-Wróbel Jona Jung slow life recenzja

KLEJ Z CZUŁOŚCI, CZYLI JAK ZREPEROWAĆ SERCE / “Pracownia Aurory”

“Pracownia Aurory” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel zilustrowana przez Jonę Jung, czyli ujmująca opowieść utrzymana w nurcie “slow life” o pracowni Naprawy Złamanych Serc.

Główną bohaterką nowej książki nagradzanej autorki literatury dziecięcej jest starsza pani, tytułowa Aurora, która prowadzi wspomniany zakład na ulicy Rzemieślników.

Pracownia Aurory Jędrzejewska-Wróbel Jona Jung slow life recenzja

Jej pracownia Naprawy Złamanych Serc to ostatni z warsztatów, który ostał się na uliczce. Pozostałe tradycyjne pracownie rzemieślnicze wyparły nowoczesny sklepy i restauracje.

W dniu, w którym poznajemy Aurorę, jej zniechęcenie osiąga apogeum. Kobieta jest zmęczona coraz szybciej pędzącym światem, w którym wszystko musi być łatwo dostępne i nowe, i w którym niczego się już nie naprawia. Kobieta postanawia zamknąć zakład i przejść na emeryturę.

Pracownia Aurory Jędrzejewska-Wróbel Jona Jung slow life recenzja

Ale wtedy w jej pracowni pojawia się przypadkowo, chroniąc się przed deszczem, dziewczynka. Jej pytania o profesję Aurory, sprawiają, że staruszka odżywa.

Tłumaczy, że naprawianie serc wymaga czasu, szczerości i starannie dobranych środków (tu ładnie wymyślone specyfiki – np. klej z czułości). Że takie działanie wiąże się z bólem i zawsze zostawia jakieś ślady. Ma też jednak dobroczynny wpływ, bo serce odpowiednio sklejone „bywa bardziej wrażliwe i mądrzejsze”.

Całość kończy się pełnym nadziei finałem, bo dziewczynka, widząc, że mimo pozorów, ludzie wciąż potrzebują kogoś takiego jak Aurora, postanawia zostać jej czeladniczką.

Poetycka i nastrojowa opowieść zyskała niezłą oprawę graficzną. Jona Jung ładnie sugeruje z lekka melancholijny nastrój stonowaną paletą kolorystyczną. Książka warta uwagi wszystkich zbyt zabieganych we współczesnym świecie.

WIEK 5+

Pracownia Aurory Jędrzejewska-Wróbel Jona Jung slow life recenzja

Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung (il.), Pracownia Aurory”, Bajka 2019, s. 32

WARTO ZAJRZEĆ: ROZMOWA Z AUTORKĄ, PRZY OKAZJI 15-LECIA DEBIUTU, “PRAKTYCZNY PAN”, ROKSANA JĘDRZEJEWSKA-WRÓBEL

Dodaj komentarz