NA DWORZE AŚKI Z 3C / “Prawdziwe przyjaciółki”

Prawdziwe przyjaciółki, ,Shannon Hale, LeUyen Pham - komiks, recenzja

Prawdziwe przyjaciółki” to opowieść o wyzwalaniu się z dyktatu toksycznych relacji i pułapki akceptacji za każdą cenę. Shannon Hale oparła scenariusz na własnych doświadczeniach, ale książka jest w dużej mierze uniwersalna.

Autorka opowiada w niej historię Sary, której najlepsza przyjaciółka dołącza w trzeciej klasie do “grupy”, paczki najfajniejszych, we własnym mniemaniu, dziewczyn w szkole, pod wodzą charyzmatycznej Aśki.

Perypetie tej grupy, która szybko okazuje się rządzić prawami raczej królewskiego dworu niż paczki przyjaciółek, śledzimy aż do końca klasy piątej. Główna bohaterka – marzycielka obdarzona wyobraźnią i talentem literackim, ale też trochę w siebie wątpiąca – doświadczy najróżniejszych perypetii związanych z rówieśniczą akceptacją i jej brakiem.

Awansów i spadków w hierarchii grupy, intryg snutych przez zazdrosną rywalkę, dziecięcego okrucieństwa ukazanego bez lukru. Będą też: zaburzenia nerwicowe, zazdrość i dwuznaczna satysfakcja z uczestnictwa w bractwie dla wybranych. W końcu jednak wątpliwości wezmą górę i dziewczynka zbuntuje się z korzyścią dla siebie.

W tle obserwujemy burzliwą relację bohaterki ze starszą siostrą. Przeplotą się w niej momenty agresji i zrozumienia, a całość tego wątku zyska zaskakujący finał.

Autorka oprawy graficznej daje przyzwoitą realizację konwencji komiksu autorskiego zza oceanu. Wyróżnia się lekko satyryczna mimika oraz udane wstawki fantastyczne, które ukazują marzenia i lęki dziecka. Na przykład dominująca starsza siostra jest w nich przedstawiana jako niedźwiedź.

Opowieść o wartości bycia sobą i poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni ujmuje autentyzmem języka i psychologii. Dobitnie też pokazuje jak ważną sprawą dla dziecka jest życie w grupie. Będzie również terapeutycznym wsparciem dla osób, które same doświadczają odrzucenia.

Wartościowe uzupełnienie, króciutkiej jak dotąd, półki z komiksami dla dziewczyn.

Wiek 11+

Następny tom: Najlepsze przyjaciółki”

Prawdziwe przyjaciółki, ,Shannon Hale, LeUyen Pham - komiks, recenzja

Shannon Hale, LeUyen Pham, “Prawdziwe przyjaciółki”, Jaguar 2019, s. 224

O AUTORKACH:

Shannon Hale (scenariusz) – wyróżniona Newbery Honor pisarka tworząca dla dzieci. Na naszym blogu znajdziecie “Ogień i lód” z cyklu “Spirit Animals”

LeUyen Pham (rysunki) – animatorka i nagradzana ilustratorka książek dla dzieci

WARTO ZAJRZEĆ: STRONA SHANNON HALE

Dodaj komentarz