Katarzyna Bogucka, „Spacer”, Tako 2017 – recenzja

Katarzyna Bogucka, Spacer - recenzja

Przechadzka przez życie

Początkowo czytelnikowi wydaje się, że ma do czynienia z historyjką, w której tytułowy spacer małego rudego chłopca jest okazja do ukazywania kolejnych efektownych lokacji, ale szybko, gdy chłopiec na kolejnych stronach zaczyna dorastać, okazuje się, że to tak naprawdę książka o życiu i przemijaniu.

Katarzyna Bogucka, Spacer - recenzja

To pierwsze ukazane jest w całej jego złożoności – jest tu miejsce na biedę, nieszczęście (które widać ze szpitalnych okien i w scenach wyprowadzek), nastoletni bunt i właściwe niektórym starszym narzekanie na „dzisiejszą młodzież”, są opowieści o miłości, rodzinnym szczęściu, oglądaniu dorastania dzieci, a wreszcie czasie, gdy trzeba odejść, ale sporo tu także epizodów pobocznych – mówiących np. o tolerancji, bezdomności, wyścigu szczurów; jest miejsce na drobne przyjemności i zachwyty (np. właśnie kupionym jabłkiem) i wielkie wydarzenia.

Katarzyna Bogucka, Spacer - recenzja

Wszystko to zostało przez autorkę uchwycone w sposób syntetyczny i odwołujący się do znakomitego daru obserwacji codzienności, wzruszający gdy trzeba i nie pozbawiony subtelnego humoru, a przy tym podane w sposób na tyle nieoczywisty, że materiału do snucia własnych opowieści starczy czytelnikom na długie godziny. Całość spina piękna, symboliczna klamra.

Katarzyna Bogucka, Spacer - recenzja

Warstwa graficzna książki utrzymana jest w znanej z innych prac autorki konwencji balansującej gdzieś między art déco i konstruktywizmem z wykorzystaniem nieoczywistej palety, ale właściwe jej stylowi uproszczenia nie przeszkadzają w ukazywaniu złożonych emocji – autorka ma doskonałe oko do miny i gestu. Jakość ilustracji czyni z książki szkołę graficznego gustu dla młodych czytelników i da estetyczną satysfakcję tym starszym.

Wiek 6+

Katarzyna Bogucka, Spacer - recenzja

O AUTORCE:

Katarzyna Bogucka – ilustratorka (m. in. tomiki „M. O. D. A” Katarzyny Świeżak i „Co jest grane” Anny Czerwińskiej-Rydel), designerka, autorka książek dla dzieci

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter