„Mity greckie dla dzieci w obrazkach”, Nikola Kucharska, Nasza Księgarnia 2017 – recenzja

Mity greckie dla dzieci w obrazkach, Nikola Kucharska - recenzja

Przed Parandowskim nie uciekniecie

To książka dla Was, jeśli spełniacie jeden z trzech warunków – jesteście kilkulatkiem (do nich głównie adresowana jest ta pozycja) i w lekturze będą wam towarzyszyć rodzice, jesteście uczniem od czwartej klasy szkoły podstawowej wzwyż, który potrzebuje błyskawicznej powtórki przed klasówką z mitologii, jesteście dorośli i lubicie satyryczne, komiksowe zabawy z klasycznymi toposami kultury.

Nikola Kucharska opowiada siedem klasycznych greckich mitów – o stworzeniu świata (a właściwie teogonii), puszce Pandory, Dedalu i Ikarze (i bonusowo o Minotaurze), Prometeuszu, Demeter i Korze oraz 12 pracach Heraklesa; do tego dorzuca bardzo fajną rozkładówkę ukazującą strukturę greckiej wyobraźni religijnej – od Olimpu po Hades i wszystkich najważniejszych bogów. Jeżeli książka nie jest pierwszą częścią dyptyku, z pewnością zabrakło tu przynajmniej dwóch historii – rozumiem pominięcie ad usum delphini przewiny Tantala i nawet Edypa (chociaż można było, utrzymując się w konwencji książki ograniczyć jego historię do spotkania ze Sfinksem), ale trudno sobie wyobrazić mitologię grecką bez wojny trojańskiej i Odysei, przydaliby się także Perseusz, Argonauci i Jazon, król Midas i Narcyz (zarzut będzie bezprzedmiotowy jeśli ukaże się druga część).

Mity greckie dla dzieci w obrazkach, Nikola Kucharska - recenzja

Autorka zastosowała znany z książki „Legendy polskie dla dzieci w obrazkach” (Nasza Księgarnia 2015) pomysł, by połączyć konwencję pełnej szczegółów rozkładówki w stylu „Miasteczka Mamoko” z sekwencyjnością komiksu (między kolejnymi scenami opowieści prowadzą numery ze strzałkami – system ten, poza bardzo drobnymi usterkami, działa doskonale) – pozwala to połączyć główną fabułę z udanymi wątkami pobocznymi.

Mity greckie dla dzieci w obrazkach, Nikola Kucharska - recenzja

Oczywiście spiętrzenie wątków i opowieści na jednej stronie zmusiło autorkę do ostrej selekcji, co sprawia, że część mitologicznych bohaterów (Syzyf, Hermes, Bachus, Orfeusz i Eurydyka, Cyklop, Parki) pojawiają się tylko jako postacie epizodyczne, a dla części (o tym już wspominałem) w ogóle zabrakło miejsca. Nikola Kucharska dobrze radzi sobie z prowadzeniem narracji i jej rozplanowywaniem na stronie, ale czasem (np.w wypadku historii Kronosa i Rei czy ofiar, które zaproponował Zeusowi Prometeusz) treści, które ma do przekazania, chyba przekraczają możliwości wybranej przez nią konwencji i znajdują się na pograniczu nieczytelności, którą rozwieje oczywiście teksty mitów i ich streszczenia (te drugie czytelnicy znajdą na początku tomiku), ale jeśli ktoś nie czyta lub czyta słabo (teksty podane są „dorosłą” czcionką) bez rodziców może mieć problemy. Podobnie sprawa się ma z nagromadzeniem opowieści na centymetr kwadratowy strony.

Mity greckie dla dzieci w obrazkach, Nikola Kucharska - recenzja

Niewątpliwym atutem książki są udane, komiksowe rysunki, umiejętne opracowanie trudnych tematów (np. śmierć Ikara) i spore poczucie humoru widoczne zarówno w warstwie graficznej, jak i udanych dialogach; wydawca zadbał o staranny druk i mocne, kartonowe strony, które wytrzymają trudy wielu lektur. Jedno jest pewne – przed Parandowskim (Markowską, Gravesem, Kubiakiem i innymi) raczej uciec się nie da 😉

Wiek:
6+ (z rodzicem)
10+ (samodzielnie)

Mity greckie dla dzieci w obrazkach, Nikola Kucharska - recenzja
O AUTORCE:

Nikola Kucharska – grafik, ilustrator, twórczyni komiksów; oprócz ilustracji do książek innych twórców (m. in. Wanda Chotomska, Kataryzna Wasilkowska Paweł Beręsewicz, ), ma na koncie kilka książek autorskich („Opowiem ci mamo, co robią koty”, „Podróż dookoła świata” i projekt graficzny gry karcianej „Bankrut” – sporo jej prac (w tym projekty) można obejrzeć na blogu: http://nikolakucharskaart.blogspot.com/ (ilustracje, poza okładką, pochodzą z tego właśnie źródła)

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter