„Noah ucieka”, John Boyne – recenzja

Noah ucieka, John Boyne - recenzja

Przystań

Ośmioletni Noah ucieka z domu, tak jak pewnie uciekłoby wielu chłopców w jego wieku, jeśli przydarzyłoby im się to, co spotkało bohatera tej książki. John Boyne w przekonujący sposób pokazuje dlaczego warto zostać.

Początkowo czytelnik nie wie co skłoniło bohatera do tego kroku – on sam twierdzi, że wyruszył „by zwiedzić świat i przeżyć wspaniałe przygody” – ale w miarę rozwoju akcji okazuje się, że powodem była zbliżająca się domowa tragedia.

Chłopiec w czasie wędrówki trafia do wioski w głębi lasu, w której znajduje się niezwykły sklep z drewnianymi zabawkami. Są tam np. tylko jedne drzwi, które biegają pomiędzy kolejnymi poziomami schodów, obdarzony poczuciem humoru zegar i dzwonek, który często zagapia się i wybrzmiewa dopiero długo po tym, gdy ktoś wszedł do środka.

Właścicielem sklepu jest staruszek, jak się okaże w finale, pewna świetnie znana postać z klasyki literatury dziecięcej (język świerzbi mnie, by zdradzić o kogo chodzi, ale nie chcę zepsuć Czytelnikom przyjemności z odkrywania tej wspaniale opracowanej przez Boyne`a aluzji).

Staruszek wysłucha chłopca i pomoże mu podjąć właściwą decyzję, opowiadając własną historię o tym jak pasja biegacza (wątek świetnie podkręcony przez autora w stylu realizmu magicznego), skłoniła go do niekończących się podróży po całym świecie i uniemożliwiła trwanie przy ojcu, gdy ten go najbardziej potrzebował.

Wspaniała wyobraźnia Boyne`a zaludnia świat przedstawiony jego powieści niezwykłymi postaciami, przedmiotami i wydarzeniami, tworząc platformę do umiejętnego przekazania prawdy o nieuchronności przemijania i wartości bycia przy bliskich w najtrudniejszych nawet chwilach, a także podanego bez cienia dydaktyzmu i fałszu przesłania o tym, że w życiu warto doceniać to co się ma, bo przesadnie wygórowane ambicje bywają większym nieszczęściem niż nieważna z pozoru, ale dająca satysfakcję egzystencja.

Ta zakończona, paradoksalnym tylko z pozoru, smutnym happy-endem, wzruszająca i pełna humoru zarazem historia ucieszy czytelników w każdym wieku, również dorosłych, na których czeka tu spora dawka purenonsensu w najlepszym brytyjskim wydaniu i podpowiedzi jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci.

WIEK: 13+, a jeśli w lekturze towarzyszy rodzic: 8+

John Boyne, „Noah ucieka”, Zielona Sowa 2016, s. 240

Noah ucieka, John Boyne - recenzja

O AUTORZE:

John Boyne: irlandzki pisarz tworzący zarówno dla dzieci i młodzieży, w Polsce najlepiej znany jako autor poruszającego „Chłopca w pasiastej piżamie”

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter