„Niemożliwa forteca”, Jason Rekulak, Zysk i S-ka 2018 – recenzja

Niemożliwa forteca, Jason Rekulak, Zysk i S-ka 2018 - recenzja

Miłość w czasach pikselozy

Rok 1987. Amerykańska prowincja. Billy Marvin, czternastolatek wychowywany przez samotną matkę, nie jest, łagodnie mówiąc, prymusem, ale ma talent do programowania i pisze gry na Commodore 64, resztę czasu spędzając z dwoma kolegami i marząc o niedostępnych gwiazdach show-biznesu. Gdy w jedynym w miasteczku kiosku pojawia się nowy numer „Playboya” ze zdjęciami powszechnie uwielbianej hostessy z „Koła Fortuny”, chłopcy postanawiają go zdobyć, ale nie tylko na własne potrzeby, ale również po to, by sprzedawać jego kopie kolegom…

Problem w tym, że wszystkie próby oszukania właściciela kiosku spalają na panewce, a że zaliczki od chętnych zostały nie tylko pobrane, ale również zgubione, jedynym sposobem, by uniknąć pobicia ze strony rozczarowanych klientów wydaje się być włamanie do kiosku.

Zadanie z pozoru proste, ale wymagające znajomości kodu do alarmu. Aby go zdobyć trzeba jednak poderwać niezbyt urodziwą córkę sklepikarza, a że główny bohater zawarł już z nią wcześniej znajomość, bo dziewczyna okazała się równie zdolną co on programistką, zostaje wyznaczony do tej misji.

Chłopak podejmuje się jej tym chętniej, że dziewczyna może mu pomóc w poprawieniu gry, którą chce wysłać na konkurs dla młodych informatyków. Między tą dwójką zawiązuje się przyjaźń, a później miłość, którą znacząco skomplikują tajemnice (skrywane również przez dziewczynę), konflikt lojalności głównego bohatera, a wreszcie desperackie kroki, które wygnają go z krainy dzieciństwa i postawią przed dużo bardziej skomplikowanymi dylematami dorosłości.

Siłą książki, oprócz doskonale poprowadzonej, zaskakującej fabuły są świetnie oddane realia końcówki lat 80. i autentyzm zachowania i języka nastolatków (aby oddać go w pełni autor pokazuje również, raczej w komediowym ujęciu, perypetie związane z dojrzewaniem seksualnym). Całość to skrzyżowanie „Cudownych lat” i serii o Adrianie Mole`u, które spodoba się i starszym nastolatkom, i dorosłym, zwłaszcza tym, którzy dorastali na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.

W grę „zaprojektowaną” przez bohaterów można zagrać na stronie autora.

Wiek 14+

Niemożliwa forteca, Jason Rekulak, Zysk i S-ka 2018 - recenzja

O AUTORZE:

Jason Rekulak – amerykański wydawca i ghostwriter, „Niemożliwa forteca” nominowana jest do tegorocznej Nagrody Edgara w kategorii Young Adult

Dodaj komentarz