Renomowany katalog Walker & Dawn, powieść przygodowa, dla dzieci i młodzieży, recenzja książki

PRZYGODA W PUSZCE PO POMIDOROWEJ / „Renomowany Katalog Walker & Dawn”, Davide Morosinotto

Nagrodzony prestiżową Premio Andersen Davide Morosinotto w najlepszym stylu i na własnych zasadach wskrzesza ducha trójki świetnych pisarzy z trzech różnych epok. A przy okazji daje literaturę przygodową z oryginalną i pomysłowo opracowaną intrygą. Recenzja książki „Renomowany Katalog Walker & Dawn”.

Akcja rozgrywa się w Luizjanie, niedaleko Nowego Orleanu w wiosce na skraju bagien, gdzie spotkać można aligatory, ruchome piaski i jadowite węże mokasyny.

Renomowany katalog Walker & Dawn, powieść przygodowa, dla dzieci i młodzieży, recenzja książki

Jest rok 1904. Główni bohaterowie to czwórka dzieci z różnych środowisk. Te Trois to łobuziak napędzany marzeniami o sławie, bogactwie i przygodach. Jest synem szanowanej w okolicy, ubogiej wdowy, samotnie wychowującej czwórkę synów. Jego najlepszy przyjaciel Zezowaty Eddie, syn miejscowego lekarza, twierdzi, że ma kontakt z przyrodą moczarów. Sam siebie nazywa „szamanem z bagien”. I wreszcie Julie „Joju” i Tit. Biała łobuzica i jej czarny, milczący braciszek. Dzieci matki o niezbyt dobrej reputacji, która w dodatku ma ciężką rękę.

Ta czwórka spotyka się w Kryjówce na bagnach. Łowi tam ryby z własnoręcznie wykonanego czółna, snuje marzenia i pali fajkę. Autor lojalnie uprzedza już na początku, że dzieci mogły wówczas dopuszczać się takich i jeszcze innych ekscesów. Zachęca więc, by „współczesna roztropna młodzież” czytała tę książkę w tajemnicy przed rodzicami;-).

Życie głównych bohaterów zmienia się, gdy pewnego dnia wyławiają z rzeki puszkę po zupie pomidorowej. Znajdują w niej majątek, czyli trzy dolary.

Postanawiają wydać je na coś z najważniejszej Księgi swojego dzieciństwa, czyli „Renomowanego Katalogu Walker & Dawn”. To katalog wielkiej firmy wysyłkowej, w której zamówić można wszystko – od pieca na drewno, przez siekierę po broń. I to właśnie na rewolwer policyjny padnie wybór „bandy”. Problem w tym, że zamiast rewolweru dostaną… zepsuty zegarek.

Renomowany katalog Walker & Dawn, powieść przygodowa, dla dzieci i młodzieży, recenzja książki

Nie będzie to wielkim problemem, bo „cebula” zachwyci najmłodszego Tita, któremu reszta pozwoli się nim bawić, do momentu gdy w wiosce zjawi się przedstawiciel firmy i zaproponuje dzieciom wymianę zegarka na 50 dolarów…

Będzie to początek przygody życia tej czwórki. Szlak powiedzie przez Nowy Orlean, meandrami Missisipi i jego nadbrzeżnych metropolii aż do Chicago, gdzie znajduje się siedziba Katalogu. W akcji sporą rolę odegra historia sprzed dekady związana oczywiście z zegarkiem i, zakończoną tragicznie, historią pewnego trójkąta miłosnego.

Morosinotto w każdej z czterech części “Renomowanego Katalogu…” przekazuje pałeczkę innemu z narratorów i osobowość każdego z nich decyduje o stylu opowieści.

Najpierw będzie to zanurzona w świetnie oddanym klimacie mokradeł Missisipi historia w stylu Marka Twaina. Potem nieco neurotyczny i naznaczony lękiem fragment przywodzący trochę na myśl „Zabić drozda” Harper Lee. Wreszcie dickensowska z ducha opowieść, która zahaczy m.in. o dom poprawczy dla dziewcząt, który jest regularnym więzieniem o zaostrzonym rygorze.

Trzymająca w napięciu do końca (chociaż co bystrzejsi i dorośli czytelnicy pewnie zaczną strzyc uszami wcześniej), pełna zwrotów akcji historia cieszy duchem nieskrępowanej przygody, możliwej chyba tylko w dzieciństwie (to zresztą wielka oda miłosna do tego właśnie okresu życia), sugestywnie oddanymi realiami, nowoczesnymi technikami literackimi stosowanymi z poszanowaniem tradycji i starannym opracowaniem graficznym (są strony z katalogu, stare mapy i wycinki z gazet). Mimo odrobinę przewidywalnego zakończenia czyta się to znakomicie, a książka warta jest szczególnego polecenia miłośnikom powieści przygodowej w najlepszy wydaniu.

Wiek 10+

Renomowany katalog Walker & Dawn, powieść przygodowa, dla dzieci i młodzieży, recenzja książki

„Renomowany Katalog Walker & Dawn” Davide Morosinotto, Wydawnictwo Dwie Siostry, s. 352

WARTO ZAJRZEĆ  “UPROWADZENIE KSIĘCIA MARGARYNY”

Dodaj komentarz