revol przeżyć mackiewicz Nanga Parbat tragedia recenzja

OPOWIEŚĆ Z NANGI / „Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat”

Książka to szczegółowa relacja francuskiej himalaistki, Élisabeth Revol z tragedii, która rozegrała się Nanga Parbat pod koniec stycznia 2018 roku. Revol wraz z Tomaszem Mackiewiczem podjęli wówczas bardzo ambitną próbę zdobycia „Góry Zabójcy”. Nie dość że wspinali się zimą, to jeszcze bez tlenu, użycia lin poręczowych i pomocy tragarzy.

Według Revol atak szczytowy zakończył się sukcesem, ale został podjęty zbyt późno. W dodatku Mackiewicz stracił w jego trakcie wzrok i zapadł na ciężką chorobę wysokościową.

Francuzka pomogła mu wyjść ze „strefy śmierci”. Jednak stan „Czapkinsa” był tak poważny, że nie mógł schodzić dalej. Gdy brat, który prowadził akcję ratunkową, zapewnił ją, że po Polaka przyleci helikopter i że będzie w nim tylko jedno miejsce, Revol zdecydowała się ruszyć w dół. Ledwie żywa, po trwającym dobę biwaku na zboczu góry, z odmrożonymi rękami i nogą zdołała dotrzeć dużo niżej. Tam spotkała idących w górę z pomocą Adama Bieleckiego i Denisa Urubko.

Himalaistka oddaje niepewność i wątpliwości jakie przeżywała. Sugestywnie opisuje, testujące organizm i psychikę do granic możliwości, warunki panujące zimą w Himalajach. Wszystko to bardzo szczegółowo i bez owijania w bawełnę. Tak jak ostatnie, przerażające, godziny życia Tomasza Mackiewicza.

Książka Revol jest w sporej części hołdem  dla postawy “Czapkinsa”.

Nie tylko w tej konkretnej sytuacji, ale w całej, dość niezwykłej, bo stawiającej przede wszystkim na duchowy rozwój, a nie sportowy wyczyn, wysokogórskiej karierze.

Revol uzupełnia te centralne wątki o garść impresji autobiograficznych (również na temat przyjaźni z Mackiewiczem) i własne wysokogórskie credo. Pojawiają się też, mimo wszystko, fragmenty ukazujące unikalność i piękno doświadczenia himalaistów.

Pozycja warta uwagi wszystkich zainteresowanych himalaizmem. I to nie tylko dlatego, że jest świadectwem jedynego ocalałego świadka jednej z najgłośniejszych górskich tragedii w ostatnich latach.

revol przeżyć mackiewicz Nanga Parbat tragedia recenzja

METRYCZKA KSIĄŻKI: „Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat”, Élisabeth Revol, Éliane Patriarca, Agora 2019, s. 240

WARTO ZAJRZEĆ FRAGMENT KSIĄŻKI, “Pochowani w niebie”, Peter Zuckerman, Amanda Padoan

Dodaj komentarz