Rochette Wilk komiks ekologia recenzja przygoda

RĘCE KONTRA KŁY / “Wilk”

„Szczęki“ (tyle, że zamiast rekina jest wilk) z proekologicznym przesłaniem. Jean-Marc Rochette, francuski malarz, ilustrator i twórca komiksowy przewrotnie pyta w “Wilku” o wyższość człowieka nad naturą.

Głównych bohaterów jest dwóch. Pierwszy to człowiek – Gaspard, samotny starzec, pasterz z dziada pradziada, który wypasa owce na alpejskich halach i nienawidzi wilków. Drugi, zwierzę – wilcze szczenię, którego matkę zabija Gaspard, gdy ta po raz kolejny atakuje jego stado.

Akcja posuwa się nieśpiesznie do przodu, a my lepiej poznajemy Gasparda, który okazuje się mieć z naturą dużo bardziej skomplikowane stosunki niżby się na początku wydawało. Zabija, by bronić lub zdobywać pożywienie (dzieli się zresztą zdobyczą z mniej szczęśliwym współuczestnikiem polowania – orłem). Później zyskuje już sporo sympatii czytelnika, gdy, uzbrojony w strzelbę, spotyka przypadkowo wilczka i uznaje, że jest zbyt młody, by go zastrzelić.

Rochette Wilk komiks ekologia recenzja przygodaRochette Wilk komiks ekologia recenzja przygoda

Następnego roku, dorosły już wilk, piękne, białe zwierzę, atakuje stado Gasparda i doprowadza do zguby wszystkie owce, rozpoczynając trwający wiele miesięcy pościg pasterza za sprytnie trzymającym się poza dystansem strzału wilkiem.

Zakończy się on, po umiejętnie zbudowanym, zagęszczającym napięcie, suspensie, w dramatycznych i zaskakujących okolicznościach. Zmuszą one głównego bohatera i czytelnika do opuszczenia strefy komfortu, ale przyniosą też nieoczywiste khatarsis.

W warstwie graficznej “Wilka” Rochette wykorzystał różne techniki, by nadać rysunkom surową, chropowatą fakturę i dynamikę. Widać to zwłaszcza w świetnych, scenach walk, pościgów czy gwałtownych zjawisk pogodowych. Umiejętnie używa również Rochette czerni i bieli, a całości klimatu dodają kolory kładzione przez Isabelle Merlet.

Rochette Wilk komiks ekologia recenzja przygoda

Jean-Marc Rochette, Isabelle Merlet (kolor), „Wilk”, Marginesy 2020, s. 112

WARTO ZAJRZEĆ “DOBRY WILK. TRAGEDIA W SZWEDZKIM ZOO”  STRONA AUTORA

Dodaj komentarz