Rodzina ze 141 ulicy i ukryty ogród, Rodzina ze 141 ulicy, Karina Yan Glaser – wiek 8+, recenzja

Rodzina ze 141 ulicy i ukryty ogród, Karina Yan Glaser wiek 8+, recenzja KOMEDIA FAMILIJNA

Pamiętacie „Pełną chatę”? Tak, ten serial, który uczynił sławnymi bliźniaczki Olsen;-) Seria „Rodzina ze 141 ulicy” ma w sobie sporo tego familijnego uroku i humoru, co tamta produkcja, chociaż nie jest w żadnym razie jego podróbką. To bardzo udana komedia obyczajowa, poruszająca też poważne problemy. Bohaterami książki są członkowie wielodzietnej rodziny Vanderbeekerów z nowojorskiego Harlemu. Oto oni.

Rodzina ze 141 ulicy i ukryty ogród, Karina Yan Glaser wiek 8+, recenzja KOMEDIA FAMILIJNA

Rodzina ze 141 ulicy, Karina Yan Glaser - wiek 8+, recenzjaAkcja serii rozpoczyna się kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Rodzina otrzymuje wiadomość, że właściciel kamienicy, pan Beiderman, wypowiedział im umowę. Oznacza to, że będą musieli wyprowadzić się z nowym rokiem. Da to  oczywiście asumpt do całego szeregu działań, które mają skłonić właściciela do zmiany zdania. Problem w tym, że jest on antypatycznym odludkiem nie wychodzący ze swego mieszkania na trzecim piętrze. Młodzi Vanderbeekerowie spróbują m. in. podać mu śniadanie do łóżka, wystosować odpowiednią petycji, czy podarować kota. Przy okazji okaże się, że właściciel-mizogin ma poważny powód do tego, by unikać bliźnich. A cała sytuacja stanie się dla piątki głównych bohaterów okazją do lekcji empatii, zaangażowania, odwagi i nie sądzenia po pozorach.

Rodzina ze 141 ulicy i ukryty ogród, Karina Yan Glaser wiek 8+, recenzja KOMEDIA FAMILIJNADrugi tom rozgrywa się mniej więcej pół roku po wydarzeniach z „jedynki”.  Zawiązanie akcji następuje, gdy jeden z sąsiadów Vanderbeekerów, trochę przyszywany dziadek i miłośnik roślin, pan Jeet, dostaje wylewu i trafia do szpitala.

Rodzeństwo postanawia uprzątnąć zaniedbaną parcelę w pobliżu kościoła i urządzić tam ogród, by mógłby z niego m. in. korzystać (już po powrocie) wspomniany sąsiad. Będą musieli w tym celu wykazać się sprytem, trochę się poświęcić i stawić czoło chciwemu deweloperowi. Poproszą też o pomoc właściciela kamienicy, któremu przywrócili w poprzednim tomie radość życia, ale dotąd nie zdołali przekonać do wyjścia z domu. A żeby ocalić ogród, będzie on musiał pojechać do odległego urzędu… W tomie sporą rolę odegrają wątki proekologiczne i przesłanie o sile zespołowego działania.

Autorka ma dar do kreowania interesujących postaci i lekkie pióro. Potrafi też przemycać w sposób niemal niezauważalny pozytywne przesłania. Fabuły są wciągające, a całość ładnie łączy momenty wzruszające z zabawnymi. Doskonała propozycja zarówno do samodzielnej, jak i familijnej lektury.

PS. W oryginale ukazał się już tom trzeci, czwarty ma wyjść we wrześniu.

FRAGMENTY POWIEŚCI: tom 1., tom 2.

  Rodzina ze 141 ulicy i ukryty ogród, Karina Yan Glaser wiek 8+, recenzja KOMEDIA FAMILIJNA

„Rodzina ze 141 ulicy”, s. 304, „Rodzina ze 141 ulicy i ukryty ogród”, s. 336, Karina Yan Glaser, Dwukropek 2019. Wiek 8+.

O AUTORCE:

Karina Yan Glaser – zanim zaczęła karierę literacką uczyła na uniwersytecie i zajmowała się programami społecznymi związanymi z niwelowaniem analfabetyzmu i pomocą lekarską dla najuboższych regionów świata.

WARTO ZAJRZEĆ: “MAURIZIO. WŁOSKA PRZYGODA” (na dole wpisu)

Dodaj komentarz