Michał Rzecznik, Piotr Nowacki, „Reformator Marcin Luter”, Widnokrąg 2017 – recenzja

Rzecznik, Nowacki, Reformator Marcin Luter - recenzja

Jak to z reformacją było

Bez rocznicowego patosu, za to z poczuciem humoru i wykorzystaniem najnowszych zdobyczy komiksowego medium – mimo drobnych mankamentów obrazkowa biografia ojca reformacji to dziełko udane.

Rzecznik i Nowacki prezentują postać Marcina Lutra za pomocą czterokadrowych plansz, na których rewersie umieszczono krótkie opisy najważniejszych pojęć, postaci i miejsc.

Rzecznik, Nowacki, Reformator Marcin Luter - recenzja

I z nimi właśnie związane są moje główne obiekcje dotyczące tomu. Definicje na rewersach rozbijają odrobinkę spójność narracji, po pierwsze dlatego, że czytelnik zmuszony jest do przejścia od medium obrazkowego do „czystego” tekstu, który czyta się w innym tempie, po drugie ich związek z głównym tokiem opowieści czasami jest trudno uchwytny lub nieco od niego odległy.

Rzecznik, Nowacki, Reformator Marcin Luter - recenzja

Na przykład, gdy mowa o odpustach, na rewersie dowiadujemy się czym była inkwizycja; gdy mowa o trudnościach Lutra z wewnętrznym spokojem i jego przekonaniu o własnej grzeszności, ostatni z obrazków pokazuje, że Luter, jeszcze jako augustianin w habicie i kapturze na głowie, zdejmuje ów kaptur i okazuje się, że ma rogi. Wyjaśnienie na rewersie kieruje nas do sławnego posągu Michała Anioła, przedstawiającego Mojżesza, co tłumaczy rogi jako żart, a nie do końca o niego tu jednak chodzi. I jeszcze jedna uwaga dotycząca słowniczka na rewersach – Michałowi Rzecznikowi zdarza się używać zbyt trudnych, biorąc pod uwagę wiek czytelników, słów – „manieryzm”, „struktura”, „nepotyzm” – bez wyjaśnienia.

Na szczęście w głównej narracji obyło się bez większych kiksów i dostajemy udany komiks popularnonaukowy, który w skondensowanej formie pokazuje nie tylko życiorys Marcina Lutra, ale również główne idee jego reformatorskich działań.

Rzecznik, Nowacki, Reformator Marcin Luter - recenzja

Autorzy umiejętnie wybrali najważniejsze wydarzenia, a i te, dzięki zastosowaniu rysunkowego skrótu zostają ukazane sposób syntetyczny i sugestywny. Przywodzi to trochę na myśl dokonania Davida B. z „Najlepszych wrogów” i Nicolasa Presla z „Fabryki”, chociaż jest ich tu mniej i nie są tak śmiałe.

Rzecznik, Nowacki, Reformator Marcin Luter - recenzja

Co ważne, idee luteranizmu pokazane zostały w sposób klarowny (np. świetna synteza problemu z odpustami, wykład głównych zasad), za pomocą współczesnego języka.

Dużą siłą tomu jest humor, wychodzący czasem nawet poza ramy narracji. Moja ulubiona scena to ta, gdy Luter i Melanchton piją kawę, którą uprzednio parzy ojciec reformacji – wcześniej prosi swojego współpracownika, żeby opowiedział o sejmie w Augsburgu, rzucają na koniec: „super, a ja w tym czasie zrobię nam kawkę”.

Rzecznik, Nowacki, Reformator Marcin Luter - recenzja

Postać Lutra i jego czyny oraz ich skutki ukazane zostały przy tym z dużym obiektywizmem – autorzy pokazują, że ojciec reformacji nie chciał rozbijać kościoła, a jedynie zreformować go i umocnić, ale nie ukrywają negatywnych skutków reform, takich jak wojna chłopska. Na wyklejkach znalazła się chronologia ułatwiająca poukładanie kolejnych wydarzeń z życia Lutra.

Strona graficzna – utrzymana w czerni i bieli i wykorzystująca czystą, nieco kreskówkową kreskę – pokazała mi wreszcie kunszt Nowackiego-rysownika, którego, wypełnione neonowymi kolorami rysunki z serii o „Misiu Zbysiu”, mniej mnie przekonywały.

Udana propozycja, po która warto będzie sięgnąć również wtedy, gdy dawno umilkną już fanfary reformacyjnego jubileuszu.

Rzecznik, Nowacki, Reformator Marcin Luter - recenzja

Wiek 10+

O AUTORACH:

Michał Rzecznik (scenariusz) – kulturoznawca, scenarzysta, rysownik i recenzent, członek komiksowej grupy “Maszin”, ma na koncie m. in. świetny komiks historyczny “88/89” (razem z Przemysławem Surmą)

Piotr Nowacki (rysunki) – rysownik; tworzy zarówno dla dzieci (seria o “Misiu Zbysiu” z Maciejem Jasińskim), jak i dorosłych (m. in. “It`s Not About That”, razem z Bartoszem Sztyborem)

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz