Sadie Summers thriller YA

Sadie, Courtney Summers, thriller YA, wiek 16+, recenzja

Sadie, Courtney Summers / thriller YA

W imię siostry

Sadie znika z domu, po tym, jak zamordowano jej siostrę. Wyrusza w niebezpieczną podróż przez USA. Jest przekonana, że zna tożsamość zabójcy. Problem w tym, że ten potrafi świetnie zacierać za sobą ślady. Country Summers daje w “Sadie” niezły thriller YA, a przy okazji stawia pytania o milczenie w obliczu zła.

Odyseja w poszukiwaniu zemsty i sprawiedliwości podjęta przez poobijaną okrutnie przez życie dziewczynę (dorastała pod okiem matki narkomanki) to dla autorki okazja zarówno do stworzenia całkiem przekonującego thrillera, jak i studium traum po życiu w patologicznej rodzinie. Summers pokazuje dobitnie jak kończy się milczenie tych, którzy widzą zło i nie reagują.

Jedyną poważniejszą wadą tej udanej powieści są trochę niepotrzebne powtórzenia. Wynikają one z faktu, że historię Sadie śledzimy częściowo w jej własnych wyznaniach, a częściowo w formie fikcyjnego internetowego podcastu. W sumie jednak nie przeszkadza to na tyle, żeby zepsuć lekturę.

Mroczna i niepokojąca powieść (bo nie do końca wiemy, do czego doszło w finale) dla dojrzalszej młodzieży. Ze względu na tematykę i sporą dawkę drastyczności (dotyczy przemocy fizycznej i psychicznej, a nie seksualnej, bo ta ostatnia jest raczej sugerowana niż opisywana) adresowana jest do dojrzalszej młodzieży.

PS. Powieść zdobyła prestiżową Nagrodę Edgara w kategorii YA.

Wiek 16+

Sadie, Courtney Summers – recenzja, YA, wiek 16+, recenzja

THRILLER YA / Courtney Summers, “Sadie”, We Need Ya 2019, s. 321

O AUTORCE:

Courtney Summers – kanadyjska pisarka specjalizująca się w prozie dla młodych dorosłych.

WARTO ZAJRZEĆ: STRONA AUTORKI, kalejdoskop#10 (Young Adult, czyli za bary z życiem)

 

Dodaj komentarz