Neal Shusterman, „Żniwa śmierci. tom 1. Kosiarze”, Filia 2017 – recenzja

Shusterman, Żniwa śmierci. tom 1. Kosiarze - recenzja

Dylematy nieśmiertelnych

Mistrz gatunku Young Adult nie tylko łamie jedno z największych tabu ludzkości (i przy okazji literatury młodzieżowej) i umieszcza śmierć w centrum fabuły swojego nowego cyklu, ale czyni to w sposób, który zafrapuje i zmusi do refleksji zarówno nastolatków, jak i dorosłych.

Akcja „Kosiarzy” rozgrywa się w dość odległej, nie do końca precyzyjnie określonej przyszłości – wiadomo, że trzysta lat wcześniej zdołano pokonać śmierć, choroby, większość bolesnych i smutnych doznań, a ludzie żyją pod rządami przyjaznej im i świetnie radzącej sobie z rozmaitymi społecznymi i politycznymi problemami sztucznej inteligencji.

Oczywiście jest pewien kłopot, bo nie udało się skolonizować kosmosu, a Ziemia nie może pomieścić nieskończonej liczby nieśmiertelnych pokoleń – zabijaniem zajmują się kosiarze, ludzie wyjęci poza nawias społeczny – w teorii najbardziej moralne i szlachetne jednostki – którzy decydują kto i w jaki sposób zginie (samobójstwo i zabójstwo jest w tym świecie właściwie niemożliwe i zapomniane, bo ofiary tych aktów, są poddawane przymusowemu ożywianiu).

Główni bohaterowie książki – dwójka szesnastolatków, Citra i Rowan, zostają wybrani, ze względu na swoje wysokie kwalifikacje moralne – jako praktykanci kosiarza Faradaya, który działa zgodnie z kodeksem i ludzkim współczuciem – pod koniec roku jedno z nich ma wstąpić w szeregi zabójców, drugie wrócić do normalnego życia.

W wyniku intrygi innego, psychopatycznego, kosiarza, który lubuje się w zabijaniu ich rywalizacja zostaje zamieniona w pojedynek na śmierć i życie, a oni sami zostają postawieni przed szeregiem moralnych wyborów, które pokażą dwie drogi walki ze złem – taką, która odpowiada na zło siłą, i taka, która walczy z nim podstępem. Oboje zostają również wplątani w intrygę na szczytach władzy środowiska kosiarzy, która zdecyduje o kierunku, w którym pójdzie ta profesja.

Autor zadbał o wykreowanie zarówno złożonego i przekonującego świata przyszłości (ma nawet swoją postreligię), bohaterowie są ludźmi z krwi i kości, a fabularne paliwo w postaci długiej serii coraz bardziej skomplikowanych moralnie wyborów (które pokazują, że nie wystarczy być wiernym sztywnym zasadom, ale trzeba również myśleć i być empatycznym) napędza pełną rewelacyjnych zwrotów akcję i warstwę filozoficzną powieści, w której padają m. in. pytania o to jak powinno działać prawo, na czym oprzeć osobistą etykę, a także cały blok związanych z zagadnieniami dotyczącymi śmierci i niepokojących pytań dotyczących ludzkich snów o nieśmiertelności.

Następny tom: “Thunderhead”

Wiek 16+

Shusterman, Żniwa śmierci. tom 1. Kosiarze - recenzja

O AUTORZE:

Neal Shusterman – amerykański pisarz specjalizujący się w literaturze młodzieżowej; w Polsce ukazało się kilka jego książek, m.in. uhonorowana prestiżową National Book Awards „Głębia Challengera”

Dodaj komentarz