Siedem niedoskonałych reguł Elviry Carr, Frances Maynard – recenzja

Siedem niedoskonałych reguł Elviry Carr, F. Maynard - autyzm, recenzja

Rain Woman

Siedem niedoskonałych reguł…” Frances Maynard to książka, która udowadnia, że można pisać we wciągającej i atrakcyjnej formie nawet o tzw. trudnych zagadnieniach.

Główną bohaterką i narratorką powieści jest tytułowa Elvira Carr. Ma 27 lat, lubi świnki morskie, serial „Coronation Street” i harlequiny. Potrafi godzinami opowiadać o herbatnikach, ich produkcji i opakowaniach. Niezbyt lubi zmiany, dotyk i hałas, i nigdy nie posuwa się do kłamstwa. Pięć ostatnich cech wynika z faktu, że jest osobą autystyczną.

Kobieta mieszka ze zbliżającą się do osiemdziesiątki matką, która zamyka ją w złotej klatce nadopiekuńczości i wyładowuje trochę na niej swoje życiowe frustracje. Także te związane ze zmarłym mężem, który, jak się wydaje, był osobą uroczą, a jednocześnie dostarczającą licznych zgryzot.

Akcja rozpoczyna się, gdy matka głównej bohaterki dostaje udaru i trafia najpierw do szpitala, a potem do domu opieki. To nieszczęście staje się dla Elviry okazją do wyrwania się z rodzicielskiego kokonu. Z pomocą życzliwej sąsiadki i własnym staraniem, dziewczyna rozpoczyna skomplikowany i przyśpieszony proces socjalizacji.

Ładnie porównuje swoją sytuację do próby funkcjonowania przez cudzoziemca w kraju, którego języka ani zwyczajów nie zna.

W miarę rozwoju fabuły pojawi się również wątek suspensowy, związany z tajemniczą, jak się okaże, osobą ojca.

Frances Maynard dysponuje znakomitym warsztatem i sprawnie radzi sobie z budowaniem zabawnej i zaskakującej fabuły.

Jednak największym jej osiągnięciem, zapewniającym jednocześnie książce oryginalność, jest autentyzm z jakim oddaje sposób myślenia i odczuwania osób z autyzmem.

Autorka pokazuje ich deficyty, takie jak problemy z socjalizacją, niechęć do zmian, dosłowne rozumienie języka, koncentracja na własnych pasjach i szczerość, która, nieświadomie rani. Nie zapomina jednak również o przewagachskrywanej wrażliwości, świetnej pamięci i… szczerości, która każe pytać o zakłamanie „NormalnychTypowych”, jak nazywa Elvira „nieautystycznych”.

Co ważne, książka jest bardzo zabawna (w mocno angielski sposób), dzięki wykorzystaniu zderzenia dwóch opisywanych światów. I nie ma w tym ani grama szyderstwa. Jest za to dużo empatii, poczucia humoru i przekłuwania świętoszkowatego przekonania, że ludziom takim jak Elvira można tylko współczuć, a nie traktować jako pełnoprawne osoby.

Siedem niedoskonałych reguł Elviry Carr, F. Maynard - autyzm, recenzja

O AUTORCE:

Frances Maynard – nauczycielka angielskiego specjalizująca się w edukacji dorosłych z problemami w nauce, w tym osób z dysleksją i zespołem Aspergera. „Siedem reguł…” to jej debiut literacki. Autorka wydała niedawno nową książkę.Tym razem głównym tematem jest dysleksja.

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

1 komentarz do wpisu “Siedem niedoskonałych reguł Elviry Carr, Frances Maynard – recenzja”

Dodaj komentarz