MÓZGIEM I MIECZEM / “Strzeżcie się, olbrzymy”, “Strzeżcie się, smoki”, wiek 9+

Mała ruda dziewczynka o szelmowskim spojrzeniu, która zajmuje centralne miejsce na okładkach obu komiksów to Claudette. Córka kowala, samotnego ojca, który był kiedyś nieustraszonym wojownikiem. Dziewczynka chce pójść w ślady ojca. Ma już drewniany miecz, sporo odwagi, zapału i psa-boksera, którego nie waha się używać, gdy zajdzie potrzeba. I chociaż w okolicy jej rodzinnego warownego grodu mieszka całkiem sporo potworów, to Claudette nie miała dotąd okazji, by sprawdzić się w boju. / rysunki: Rafael Rosado, scenariusz: Jorge Aguirre, „Strzeżcie się, olbrzymy” „Strzeżcie się, smoki”, Jaguar 2019

Przynajmniej na początku opowieści nie zanosi się na zmiany. Z jednej strony ojciec, czemu trudno się dziwić, jako że w ostatniej walce stracił obie nogi, rękę i magiczny miecz, nie ma ochoty pozwalać kilkulatce na starcia z olbrzymami czy smokami. Z drugiej, rządzący grodem markiz, też nie należy do wyrywnych i chętnie chowa się za murami, tym bardziej, że w obrębie miasta nie działa żadna magia.

olbrzymy

Dziewczynka znajdzie oczywiście sposób, żeby odpowiedzieć na zew przygody.

I za każdym razem otrzyma wsparcie od dwójki przyjaciół. Odrobinę od niej starszej córki markiza, która ma ambicje, żeby zostać księżniczką (ma już zwycięstwo w kategorii „włosy” na zawodach dla księżniczek) oraz młodszego brata – genialnego kucharza, ale marnego kowala i takiegoż wojownika.

Narracja obu tomów została skonstruowana w podobny sposób. Główną jej część stanowi opowieść o wyprawie drużyny z trudną misją. W pierwszej części będzie to pokonanie olbrzyma, znanego jako „zjadacz dziecięcych stópek”, który pojawił się w okolicy, w drugim odzyskanie połkniętego niegdyś przez straszliwą smoczycę miecza niezbędnego do obrony miasta przed potężnym czarownikiem.

smoki

Historie te powiązane są zgrabnie z fabułą dotyczącą licznych tajemnic miasteczka, takich jak np. jego antymagiczne właściwości czy losy matki głównej bohaterki. Na komplet odpowiedzi trzeba będzie zaczekać do, trzeciego, finałowego tomu, ale całkiem sporo wyjaśnia się już w drugiej odsłonie serii.

Aguirre lubi zabawę z konwencją, co widać i w przewrotnych zakończeniach, i w żonglerce klasycznymi motywami.

Świetnie wypada też zderzenie quasi-średniowiecznych realiów z licznymi aluzjami do współczesności. Powstaje w ten sposób humorystyczna warstwa, którą docenią starsi czytelnicy – np. w przepisie czarownicy na eliksir zdejmujący klątwę pojawia się „bezglutenowa traszka”, a Claudette mówi o przyszłej księżniczce, że „wybrała już ścieżkę kariery”. Humoru jest zresztą w książkach duetu więcej.  Pojawia się slapstick, zabawa słowem, niebezmyślna skatologia, a także ładunek satyryczny w rysunkach.

Tu słówko o tych ostatnich. Nie jestem do końca fanem kreskówkowej konwencji prezentowanej przez Rosado – zwłaszcza w tych momentach, gdy robi się zbyt uproszczona albo idzie na graficzną łatwiznę, ale nie sposób odmówić rysownikowi profesjonalizmu i świadomości warsztatu, a także poczucia humoru. Widać je chyba najlepiej w portrecie księcia-ryby, ale też minach przerażonego brata-kucharza.

smoki

Książki duetu Rosado-Aguirre są trochę antypedagogiczne (co łagodzi oczywiście komediowa tonacja i umowność tych opowieści), ale niosą też pozytywne przesłania. O tym, by nie sądzić po pozorach, podążać za swym talentem, a nie oczekiwaniami rodziny, sile przyjaźni i fakcie że…

…niektóre problemy lepiej rozwiązywać głową i rozmową, a nie pięścią.

Autorzy serii o Claudette udanie łączą przygodowe fantasy ze spora dawką humoru. Efektem jest inteligentna rozrywka dla młodszych czytelników, przy której bawić się będzie również starsze rodzeństwo i rodzice.

PS. Każdy z tomów cyklu można czytać osobno.

Wiek 9+

KOLEJNY TOM: “Strzeżcie, się potwory”

Strzeżcie się, olbrzymy, Rosado, Aguirre - recenzja     Strzeżcie się, smoki, Rosado, Aguirre - recenzja

rysunki: Rafael Rosado, scenariusz: Jorge Aguirre, t. 1/3 „Strzeżcie, się olbrzymy”, s. 212; t. 2/3 „Strzeżcie, się smoki”, s. 160, Jaguar 2019

O AUTORACH:

Rafael Rosado – pochodzi z Puerto Rico, ale mieszka i pracuje w USA, jest twórcą filmów animowanych i scenorysów

Jorge Aguirre – amerykańsko-kolumbijski scenarzysta, ma na koncie m. in. programy dla dzieci i dokumenty dla dorosłych odbiorców

WARTO ZAJRZEĆ: FANPAGE SERII

Dodaj komentarz