„Rufus, tom 1. Wilk w owczej skórze”, Agnieszka Świętek, Bartosz Sztybor, Egmont 2018 – recenzja

Rufus, t. 1. Wilk w owczej skórze, Świętek, Sztybor - recenzja

Poza stadem

Konkurs im. Janusza Christy już na stałe wpisał się w pejzaż polskiej sceny komiksowej i co jakiś czas dostarcza kolejnej ciekawej propozycji dla młodych czytelników. Nie inaczej jest tym razem. “Rufus” to wciągająca opowieść terapeutyczna wykorzystująca zmodyfikowaną konwencję bajki zwierzęcej.

Zmodyfikowaną, bo autorzy czerpią z tradycji ogrywając stereotypowe wyobrażenia o zwierzętach, a ich historia niesie wyraźne przesłanie, ale jednocześnie rozbudowują psychologię postaci.

Akcja rozgrywa się w świecie zantropomorfizowanych zwierząt, a głównym bohaterem jest wilczek-sierota, który zostaje adoptowany przez małżeństwo owiec. Wilczek, jak mówi dyrektor domu dziecka, „jeszcze nie wie kim jest i kim może być , bo nikt mu tego nie pokazał”.

Rufus, t. 1. Wilk w owczej skórze, Świętek, Sztybor - recenzja

Łagodni, jak to owce, rodzice zastępczy otoczą go miłością, ale prawdziwym testem będzie dopiero szkoła i reakcja dzieci – strach nie drapieżnych rówieśników i próba zwerbowania wilczka przez szkolnego łobuza – niedźwiedzia.

Wilczek, początkowo zagubiony, dzięki pomocy koleżanki i wspierającej obecności rodziców, odnajdzie w końcu drogę, by nie przestając być sobą, nawiązać więź z rówieśnikami, a potem podejmie próbę odparcia agresji niedźwiadka, co doprowadzi do zaskakującego odkrycia, że łobuz używa groźnego emploi, bo jest, tak samo jak wcześniej wilczek, zagubiony i samotny. Całość zwieńczy krzepiący happy-end.

Rufus, t. 1. Wilk w owczej skórze, Świętek, Sztybor - recenzja

Rysunki Agnieszki Świętek, która pokazała talent w świetnym debiucie „Obiecanki” (link), nie są może tak dobre jak w tamtej pracy, ale to bardzo solidna realizacja konwencji ambitnej kreskówki, a całość błyszczy dzięki rewelacyjnemu scenariuszowi Bartosza Sztybora, który w średniometrażowym albumie (niespełna 50 stron) potrafił zmieścić i głębię psychologiczną i kilka zwrotów akcji bez szkody dla klarowności narracji.

Znakomity początek serii. A książka, tak jak każda dobra literatura dziecięca, nie tylko dostarczy rozrywki i refleksji dzieciom, pozwoli rodzicom lepiej zrozumieć sposób zachowania i myślenia pociech.

Wiek 7+

Rufus, t. 1. Wilk w owczej skórze, Świętek, Sztybor - recenzja

O AUTORACH:

Agnieszka Świętek (ilustracje) – młoda twórczyni komiksów, publikowała w antologiach, m. in.”Lisica i Wilk – Komiksy inspirowane literaturą rosyjską” (2014) oraz “Komiks wierszem w trybie żeńskim” (2014); spore portfolio na https://www.behance.net/agaswietek

Bartosz Sztybor (scenariusz) – scenarzysta komiksowy i filmowy, publikował w czasopismach i zinach (m. in. „Maszin”), współtworzył komiksowe albumy: m.in. „It`s Not About That” (rys. Piotr Nowacki) i serię o Drapaku (rys. Tomasz Kaczkowski)

Dodaj komentarz