“Serce Neftydy”, Marcin Szczygielski, Instytut Wydawniczy Latarnik 2017 – recenzja

Serce Neftydy, Marcin Szczygielski - recenzja

Kosmiczny Bildungsroman

Debiut Szczygielskiego w gatunku science-fiction wypadł bardzo udanie i został uhonorowany tegoroczną nagrodą literacką dla Młodzieży w Konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY.

Akcja powieści rozgrywa się w odległej przyszłości, po tym jak na Ziemi, w wyniku manipulacji genetycznych, doszło do katastrofy, która zmusiła ludzkość do opuszczenia trzeciej planety od Słońca i zamieszkania w koloniach rozsianych po całym Układzie Słonecznym. Genetyka została zakazana, a niedobitki ludzkości poddane pełnej kontroli, m.in. za pomocą wszechobecnej sieci.

W takim świecie żyje główny bohater powieści, siedemnastolatek Effi, który w dzień swoich urodzin traci matkę w katastrofie. Udaje mu się uratować jedynie serce rodzicielki, a szansą na odzyskanie matki może być genetyka. tyle, że ostatnie laboratoria, w których można by ją sklonować znajdują się na opuszczonej Ziemi.

Młodzieniec rozpoczyna niebezpieczną podróż na wymarłą planetę – wędrówka okaże się podróżą inicjacyjną do dorosłości (również w wymiarze seksualnym – ten wątek jest mocno bezpruderyjny, ale potraktowany z dużym humorem i nie dominuje w powieści), ale też ku tajemnicom skrywanym zarówno przez Ziemię, jak i pochodzenie chłopaka.

Autor znakomicie połączył wnikliwy psychologicznie Bildungsroman z powieścią przygodową pełną tajemnic oraz starannie wykreowaną warstwą science-fiction poruszającą problemy filozoficzne i bioetyczne (z ludzką nieśmiertelnością na czele) i pomysłowo ogranymi odwołaniami do egipskiej mitologii.

Podobnie jak w swoich ostatnich powieściach czyni to Rick Riordan, Marcin Szczygielski wprowadza postać transseksualną – jest tu ona jednak przede wszystkim figurą Innego.

Napisana jak zwykle z polotem i wyobraźnią powieść spodoba się miłośnikom fantastycznej fikcji mniej więcej od 16 roku życia wzwyż.

Wiek 16+

Serce Neftydy, Marcin Szczygielski - recenzja

O AUTORZE:

Marcin Szczygielski – popularny i wielokrotnie nagradzany pisarz tworzący zarówno dla młodszych czytelników, jak i dorosłych

Dodaj komentarz