„Pewnego lata”, Jillian i Mariko Tamaki – recenzja

Pewnego lata, Jillian i Mariko Tamaki - recenzja

Cycki i rumieńce

Zaczyna się sielanką. Lato. Wyjazd nad morze do tej samej co zawsze chatki. Spotkanie z wakacyjną przyjaciółką. Ale tak jak bezpieczna, gorąca plaża przechodzi w niespokojne i trudne do ogarnięcia morze, tak dzieciństwo głównej bohaterki zaczyna podmywać z trudem jeszcze rozumiana dorosłość.

Stanie się tak, bo obdarzony przez główną bohaterkę absolutnie niewinnym zauroczeniem, starszy chłopak okaże się powodem dramatu innej dziewczyny, która zajdzie z nim w niechcianą ciążę, cierpiąca na depresję matka mocno nadwyręży wypoczynkową atmosferę (powód depresji to motyw napędzający suspens) i skłoni ojca do wyjazdu, a dziewczyńska przyjaźń zostanie wystawiona na próbę.

Pewnego lata, Jillian i Mariko Tamaki - recenzja

Pewnego lata, Jillian i Mariko Tamaki - recenzjaKuzynki Tamaki oparły swoją nieśpieszną, kameralną, opowieść na kontrastach podkreślających rytuał przejścia, którego jesteśmy świadkiem. Impresjonistyczna gra świateł przełamywana jest mrokiem udramatyzowanych odpowiednio scen w wodzie i z wodą związanych. Dziecięca beztroska zderza się z dorosłym dramatem. Potęga natury ze znikomością człowieka. Pozorna swoboda w rozmowie o „cyckach, balonach i piersiach”, gdy się jest z przyjaciółką i testuje granice nowego języka z oddawanym perfekcyjnie dziewczęcym wstydem, gdy na widok chłopaka na twarzy pojawiają się rumieńce. Zresztą ukazywanie subtelnych i skomplikowanych emocji za pomocą rysunku to wyjątkowo mocna strona całości.

Pewnego lata, Jillian i Mariko Tamaki - recenzja

Książka wzbudziła w Stanach Zjednoczonych kontrowersje – zdarzało się, że była wycofywana z półek na żądanie rodziców (zarzucających jej “wulgarny język i dorosłe tematy”), a w jej obronie stawała organizacja walcząca z cenzurą. Sama autorka scenariusza adresowała ją do czytelników w wieku od 12 do 18 lat.

Część problemów, z którymi zderza się bohaterka są istotnie dorosłe, ale ukazywane w sposób wyjątkowo wyważony i taktowny. Tom może trafić bez zastrzeżeń do starszych nastolatków i dorosłych, w wypadku młodszych czytelników zalecałbym pewną ostrożność.

Niewątpliwie jednak książka kuzynek Tamaki to wybitne osiągnięcie komiksu obyczajowo-psychologicznego i po prostu znakomita literatura.

Książka zgarnęła zarówno komiksowego Oscara, czyli Nagrodę Eisnera, jak i prestiżowe wyróżnienie Caldecott Honor.

„Pewnego lata”, Jillian Tamaki, Mariko Tamaki, Kultura Gniewu, s. 320

Wiek 16+

Pewnego lata, Jillian i Mariko Tamaki - recenzja

O AUTORKACH:

Jillian Tamaki – kanadyjsko-amerykańska twórczyni komiksów, ilustratorka, publikowała m.in. w „New York Timesie” i „New Yorkerze”

Mariko Tamaki – scenarzystka komiksowa i artystka specjalizująca się w sztuce performance`u

Dodaj komentarz