Tańcz, Córko Księżyca!, K.Tawa, F. Sochard – wiek 3+, recenzja

title

Tańczę, więc jestem

Przykład, że można tworzyć dla dzieci łącząc prostotę i komunikatywność z głębią. // wiek 3+, “Tańcz, Córko Księżyca!”, Kouam Tawa, Fred Sochard,

Książka to opowieść o pewnej afrykańskiej tancerce z małej wioski, córce pieśniarki i bębniarza, którą poznajemy, gdy jest już staruszką. Osobą powszechnie szanowaną, znaną lepiej jako Córka Księżyca. Imię to nadano jej, bo urodziła się w czasie pełni.

Tańcz, Córko Księżyca, K.Tawa, F. Sochard - wiek 3+, recenzja

Jej taniec towarzyszył mieszkańcom wioski przy wszystkich okazjach (od narodzin po pogrzeb), potrafił ukoić, dać radość, wyrazić łączność człowieka z naturą, nieść nadzieję.

„Kto nie widział, jak tańczy Córka Księżyca, ten nie wie, co to taniec” – mawiali ludzie z jej wioski.

Oczywiście wielki dar miał swoją cenę, bo jej mistrzostwo w połączeniu z urodą skazało kobietę na samotność.

To opowieść o społecznej roli artysty i tym, że prawdziwa sztuka to przede wszystkim sprawa duchowa. W finale tancerka nie jest już w stanie tańczyć, „lecz ptaki/śpiewają kwiatom,/że jej serce/nigdy nie przestało tańczyć”.

Całość została podana wspaniałym wolnym wierszem, który dzięki refrenowym powtórzeniom i odpowiedniemu zrytmizowaniu zamienia się de facto w coś w rodzaju pieśni-poematu (brawa również dla Katarzyny Skalskiej za tłumaczenie). 

Tańcz, Córko Księżyca, K.Tawa, F. Sochard - wiek 3+, recenzja

Klimatu całości dodają ilustracje. Wykonane techniką wycinankową, w bogatej, „afrykańskiej” kolorystyce. Książka sprawi dużo radości również dorosłym.

Tańcz, Córko Księżyca, K.Tawa, F. Sochard - wiek 3+, recenzja

O AUTORACH:

Kouam Tawa –  kameruński poeta, często współpracujący z teatrem.

Fred Sochard – francuski ilustrator, grafika i projektant.

„Tańcz, Córko Księżyca!”, Kouam Tawa, Fred Sochard (ilustracje), Zakamarki 2019, s.44 (wiek 3+)

Warto zajrzeć // Cztery kąty i kot piąty”, Jadwiga A. Hockuba, il. Piotr Dumała // https://www.etsy.com/fr/shop/FredSochard

Dodaj komentarz